Udostępnij

Niemcy obniżyli ceny biletów kolejowych. To zachęta, by samolot i samochód zamienić na pociąg

03.01.2020

W nowym roku pasażerowie niemieckiej kolei Deutsche Bahn mają powody do radości. W związku z wchodzącą w życie 1 stycznia obniżką podatku VAT ceny biletów na połączenia dalekobieżne, oferowanych przez państwową kolej, będą niższe o 10 procent.

Wprowadzenie nowych taryf na połączenia dalekobieżne u państwowego przewoźnika ma bezpośredni związek ze zmianą wysokości podatku VAT, naliczanego w przypadku podróży pociągiem.

Pod koniec grudnia Bundestag głosował nad poprawkami do federalnego planu klimatycznego, w wyniku czego ustalono obniżkę podatku VAT dla dalekobieżnych podróży kolejowych. Od 1 stycznia wynosi on już nie 19, lecz 7 procent.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, zmiana ta przełożyła się na zmianę cen biletów, które od teraz są tańsze o 10 procent. Zmiana ta dotyczy podróży na trasach o długości przynajmniej 50 kilometrów, ale tylko wówczas, gdy odbywa się pomiędzy określonymi regionami kolejowymi. Jak podaje Deutsche Welle, spółka zapowiada obniżenie cen także dla ponad 50-kilometrowych połączeń w ramach tego samego regionu, jednak będzie to możliwe dopiero w drugiej połowie roku.

Jak informują niemieckie media, niemieccy parlamentarzyści chcą w ten sposób skłonić obywateli do częstszego wybierania podróży pociągiem, zamiast – bardziej niekorzystnego dla klimatu – transportu lotniczego czy też samochodowego. Państwowa spółka wylicza, że dzięki obniżce cen biletów w skali roku może zyskać nawet 5 milionów pasażerów.

Deutsche Bahn to największy niemiecki przewoźnik, którego jedynym udziałowcem jest Republika Federalna Niemiec. By przyciągnąć więcej klientów, do 2026 roku spółka zamierza zainwestować ponadto 12 miliardów euro w nowe pociągi.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Belitsky

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.