Niemcy obniżyli ceny biletów kolejowych. To zachęta, by samolot i samochód zamienić na pociąg

Podziel się:
Niemiecka kolej obniża ceny biletów na dłuższych trasach o 10 proc. W trosce o klimat rząd obniżył VAT

W nowym roku pasażerowie niemieckiej kolei Deutsche Bahn mają powody do radości. W związku z wchodzącą w życie 1 stycznia obniżką podatku VAT ceny biletów na połączenia dalekobieżne, oferowanych przez państwową kolej, będą niższe o 10 procent.

Wprowadzenie nowych taryf na połączenia dalekobieżne u państwowego przewoźnika ma bezpośredni związek ze zmianą wysokości podatku VAT, naliczanego w przypadku podróży pociągiem.

Pod koniec grudnia Bundestag głosował nad poprawkami do federalnego planu klimatycznego, w wyniku czego ustalono obniżkę podatku VAT dla dalekobieżnych podróży kolejowych. Od 1 stycznia wynosi on już nie 19, lecz 7 procent.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, zmiana ta przełożyła się na zmianę cen biletów, które od teraz są tańsze o 10 procent. Zmiana ta dotyczy podróży na trasach o długości przynajmniej 50 kilometrów, ale tylko wówczas, gdy odbywa się pomiędzy określonymi regionami kolejowymi. Jak podaje Deutsche Welle, spółka zapowiada obniżenie cen także dla ponad 50-kilometrowych połączeń w ramach tego samego regionu, jednak będzie to możliwe dopiero w drugiej połowie roku.

Jak informują niemieckie media, niemieccy parlamentarzyści chcą w ten sposób skłonić obywateli do częstszego wybierania podróży pociągiem, zamiast – bardziej niekorzystnego dla klimatu – transportu lotniczego czy też samochodowego. Państwowa spółka wylicza, że dzięki obniżce cen biletów w skali roku może zyskać nawet 5 milionów pasażerów.

Deutsche Bahn to największy niemiecki przewoźnik, którego jedynym udziałowcem jest Republika Federalna Niemiec. By przyciągnąć więcej klientów, do 2026 roku spółka zamierza zainwestować ponadto 12 miliardów euro w nowe pociągi.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Belitsky

Podziel się: