Udostępnij

Niezwykły ogród miododajny w starym amfiteatrze. To pomysł z Poznania

03.03.2021

Poznański Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że przeznaczy 1,6 mln zł na stworzenie ogrodu miododajnego w miejscu dawnego amfiteatru w Parku Cytadela.

Amfiteatr w poznańskim Parku Cytadela powstał pod koniec lat 60. Zbudowała go w czynie społecznym młodzież, mieścił 4 tysiące widzów, odbywały się tam koncerty ludowe i orkiestr wojskowych. Przez lata obiekt jednak niszczał.

Czytaj także: W Łodzi powstanie “miejsce przyjazne zapylaczom”

Dziś jest w słabym stanie technicznym, ale to ma się zmienić – powstanie tam ogród miododajny.

„Przede wszystkim w dawnym teatrze letnim nastąpi odwrócenie funkcji – w miejscu widowni pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi pszczoły, motyle i inne owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zostaną zamontowane fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie” – czytamy w informacji Zarządu Zieleni Miejskiej.

Część schodów zostanie zlikwidowana, żeby zwiększyć zieloną powierzchnię. ZZM planuje budowę małych tarasów widokowych, kaskady wodnej i pojedynczych siedzisk w miejscu dawnych ławek. Oświetlenie ma być tak zaprojektowane, by nie ingerować w aktywność nocnych owadów.

Projekt pojawił się już wcześniej – w 2019 roku radni miejscy ustalili, że przeznaczą na budowę ogrodu 900 tysięcy złotych. Przeciwko temu protestowała radna lewicy Halina Owsianna, która postulowała wydanie na ten cel aż 3 mln zł. „Pszczoły uznano za najważniejsze organizmy na Ziemi. Aby było ich więcej, należy im pomóc. Ogród miododajny na Cytadeli ma powstać, ale potrzeba na to pieniędzy” – mówiła wtedy. Na sesji rady miasta wystąpiła w stroju pszczoły i wręczyła cztery słoiczki miodu prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi.

Ostatecznie ogród nie powstał. Pomysł powrócił w tym roku z większym finansowaniem. ZZM planuje wydać na jego stworzenie 1,6 mln zł.

Zdjęcie: ZZM Poznań

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.