Udostępnij

NIK sprawdza smog komunikacyjny w miastach. Możesz się wypowiedzieć [ANKIETA]

07.07.2023

Najwyższa Izba Kontroli pyta obywateli o preferencje i zachowania komunikacyjne. W tle sprawy znajdują się kolejne Strefy Czystego Transportu i smog komunikacyjny w polskich miastach. Wypowiedzieć się może każdy mieszkaniec jednego z siedmiu wybranych miast lub osoba, która po wskazanych miastach się porusza.

– NIK prowadzi obecnie kontrolę dotyczącą przeciwdziałania zanieczyszczeniom komunikacyjnym w miastach – czytamy w oficjalnym komunikacie. Kontrolerzy przygotowali specjalną ankietę. Dotyczy ona oceny preferencji i zachowań komunikacyjnych w siedmiu polskich miastach. Są to Bielsko-Biała, Częstochowa, Kraków, Legnica, Tarnów, Warszawa i Wrocław.

Organ kontrolny przypomina jednocześnie, że przyczyną złej jakości powietrza, zwłaszcza w dużych miastach Polski jest emisja liniowa (komunikacyjna). Zaznaczają, że jest to emisja druga w kolejności, po tzw. niskiej emisji.

– Głównymi substancjami szkodliwymi dla ludzi są tlenki azotu (NOX), powstające podczas spalania paliw w silnikach pojazdów spalinowych i mające wpływ na jakość powietrza. Substancje zawarte w spalinach są bardziej szkodliwe niż np. zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu – rozprzestrzeniają się w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, w wysokich stężeniach oraz na niewielkich wysokościach. Stąd ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko jest jednym z celów polityki transportowej UE – można przeczytać na stronie NIK-u.

„Większe zrozumienie problemów komunikacyjnych”

Do udziału w ankiecie zachęca także Polski Alarm Smogowy (PAS). – Strefy Czystego Transportu tworzone są w miastach w porozumieniu z mieszkańcami i w odpowiedzi na ich potrzeby – mówi w rozmowie ze SmogLabem Piotr Siergiej, rzecznik PAS-u. – Dlatego tak ważna jest opinia i zdanie obywateli na ten temat. Dzięki takim ankietom pojawi się większe zrozumienie problemów komunikacyjnych, z którymi zmagają się mieszkańcy miast. To umożliwi tworzenie lepszych, akceptowalnych Stref Czystego Transportu – dodaje Siergiej.

Urzędnicy podkreślają, że ankieta jest w pełni anonimowa. Z kolei jej wyniki będą wykorzystane i prezentowane wyłącznie w formie zbiorczych zestawień. Wypełnienie ankiety, którą można znaleźć tutaj, nie zajmie więcej niż 3 minuty. NIK zapewnia, że ankieta będzie stanowić cenne uzupełnienie ustaleń z kontroli.

Strefy Czystego Transportu w polskich miastach

Czym są Strefy Czystego Transportu (SCT)? To miejsca, do których nie mogą wjeżdżać najstarsze i najbardziej trujące samochody. Warto jednak podkreślić, że większość nawet 20-letnich benzynowych samochodów spełnia normy stref. Nie dotyczy to samochodów z silnikami Diesla. Te okazały się najbardziej szkodliwe dla jakości powietrza, a w konsekwencji dla zdrowia mieszkańców.

Pierwszą w Polsce Strefę Czystego Transportu wprowadził Kraków. Choć pierwszy jej etap jest symboliczny, to obejmuje całe miasto. W kolejce stoi także Wrocław i Warszawa. W stolicy właśnie zakończyły się szerokie konsultacje z mieszkańcami. Początkowo strefę planowano na skromnym obszarze. Po konsultacjach okazało się, że mieszkańcy, w tym zdecydowana większość kierowców, nie tylko popierają wprowadzenie SCT, ale także chcą powiększenia jej granic.

O Strefach Czystego Transportu w poszczególnych miastach przeczytasz więcej na łamach SmogLabu:

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Tupungato

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.