Udostępnij

Niższe rachunki za prąd? Spółdzielnia energetyczna w Eeklo pokazuje, że można

17.06.2023

Spółdzielnie energetyczne samodzielnie wytwarzają i dostarczają tanią, przyjazną środowisku energię. W dobie nieustających podwyżek cen energii, taka stałość i niezależność jest nieoceniona.

Jedną z takich spółdzielni energetycznych jest Ecopower – największa tego typu komitywa w Belgii. Odnawialne źródła energii to jedyny słuszny kierunek.

Spółdzielnia energetyczna sposobem na niższe rachunki

Eeklo to niewielkie miasteczko położone we Flandrii, około 70 km od Brukseli. Teren wyjątkowo sprzyja posadowieniu farm wiatrowych ze względu na płaską powierzchnię i dużą wietrzność w okolicy.

Miejscowość zamieszkuje mniej więcej 21 tys. osób. Znaczna część społeczności ma swój udział w produkcji zielonej, a co za tym idzie bardzo konkurencyjnej cenowo energii. Co jednak najważniejsze – przynależność do takiej spółdzielni gwarantuje im niezależność energetyczną. Dzięki temu także nie odczuwają wzrostów cen energii w takim stopniu, jak reszta Europy.

 class=

Miasto zrzesza mieszkańców i wytwarza w ten sposób więcej energii, niż potrzebuje. Jego mieszkańcy mają niezależny, bezpieczny i tani prąd. Żeby dołączyć do społeczności energetycznej wcale nie trzeba być zamożnym. Wystarczy np. udostępnić pewną powierzchnię. Ciągle trwają prace udoskonalające działanie komitywy tak, żeby nikt chętny nie poczuł się wykluczony. Sam projekt cieszy się wśród Belgów szerokim zainteresowaniem.

Typowy krajobraz rolniczy Eeklo przeplata się z licznymi wiatrakami oraz domami pokrytymi panelami słonecznymi. Korzystają na tym obie strony. Zarówno inwestor, jak i mieszkańcy dają coś od siebie, aby zyskać. Trzeba jednak przyznać, że ten pierwszy nie jest nastawiony na olbrzymi zysk, a raczej na szerzenie idei oraz pomoc lokalnej społeczności. Operator za każdą stojącą w Eeklo turbinę wiatrową wypłaca miastu 5 tys. euro na fundusz ochrony klimatu. Tyle samo płaci na fundusz społeczny.

 class=

To również energia przyjazna środowisku. Bob D’Haeseleer, lokalny polityk, przybliżył plany dotyczące obniżenia emisji dwutlenku węgla. Mają zostać zrealizowane w kilku etapach: do 2030 r. redukcja emisji CO2 o przeszło 63 proc., a docelowo plany są jeszcze ambitniejsze.

Belg miesięcznie płaci za prąd w 2-piętrowym domu tyle, ile Polak mieszkający na 40 m kw.

Bernadette, mieszkanka Eeklo, niezwykle otwarta na ludzi i świat emerytka, jest lokalną patriotką. Liczy się więc dla niej to, co może zrobić dla najbliższej okolicy, czyli miejsca, w którym żyje. Ponadto, mimo upływu lat, emerytka wciąż idzie z duchem czasu i podąża za nowymi technologiami. Również ekologia ma dla niej duże znaczenie. Nie da się jednak ukryć, że dla każdego członka społeczności energetycznej ważny jest także finansowa wymierność przedsięwzięcia. – Mam bardzo duży, dwupiętrowy dom. Dzięki produkcji energii w taki sposób, moje miesięczne rachunki za prąd wynoszą około 30 euro – mówi, wyciąga telefon i pokazuje nam fakturę.

Dla przeciętnego Polaka, dziś już mocno dotkniętego podwyżkami cen energii, tak niski rachunek jest wręcz nieosiągalny. Jeszcze jesienią ubiegłego roku kwoty tego rzędu (oczywiście w przeliczeniu na polską walutę) były typowe dla dwuosobowej rodziny mieszkającej w małym mieszkaniu. W bloku, bez żadnych proekologicznych, nowoczesnych rozwiązań. Dziś, w dobie kolejnych podwyżek, podobna wysokość rachunku jest już dla Polaka mało realna. A typowy Kowalski nie mieszka w dwupiętrowym domu z licznymi udogodnieniami.

Dziś oporów społecznych jest coraz mniej. Ludziom raczej nie przeszkadzają rozpościerające się wokół ich domów wiatraki. Część mieszkańców nawet dostrzega w tym piękno. Hałas? Mówienie o jakimkolwiek słyszalnym z domu czy ogrodu byłoby dużym nadużyciem. Zdarzają się jednak oponenci narzekający na „wiatrakowy krajobraz”. Samorządowiec zadaje im wtedy pytanie, czy nie przeszkadza im identyczna (ok. stumetrowa) wieża kościoła. Milkną.

W Eeklo ciągle przybywa turbin wiatrowych. Ale na tym jego ambicje się nie kończą. Także wytwarzanie ciepła ma stać się bardziej pro środowiskowe i unowocześnione. Chętni do stania się częścią społeczności energetycznej znajdują się ciągle. Rośnie ich świadomość ekologiczna, ale także chęć zaoszczędzenia.

Czytaj także: Panele fotowoltaiczne na każdym bloku uratują nas przed wysokimi rachunkami? Sprawdzamy

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.