Udostępnij

Zniszczenie Nord Stream przypomina nam o dwóch ogromnych zagrożeniach

03.10.2022

Parę dni temu bardzo poważnie uszkodzone zostały biegnące po dnie Bałtyku gazociągi Nord Stream 1 i 2. Najprawdopodobniej był to sabotaż dokonany przez Rosję. Co ta awaria oznacza dla bezpieczeństwa energetycznego Polski? I jaki ma wpływ na klimat?

Ostatni rok obfituje w zdarzenia rodem z sensacyjnych powieści szpiegowskich lub tych z gatunku political fiction. Niestety, są one jak najbardziej prawdziwe. Jednym z nich jest bardzo poważne uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i 2, które samo w sobie jest informacją z pierwszych stron gazet. Ale bardzo ważne są też konsekwencje ataku na te gazociągi.

Atak na Nord Stream a bezpieczeństwo energetyczne Polski

W naszej części Europy niemiecko-rosyjskie gazociągi na dnie Morza Bałtyckiego nie cieszyły się zbytnią sympatią. Dogadywanie się Niemiec z Rosją za plecami, wbrew woli i interesom wielu państw regionu budziło zrozumiałe oburzenie. Także, a może przede wszystkim w naszym kraju, gdzie budowę Nord Streamów porównywano nawet ze współczesną wersją paktu Ribbentrop- Mołotow.

Patrząc z tej perspektywy, bardzo dobrze się stało, że te rurociągi spotkał przykry wypadek. Dzięki temu polityka energetyczna RFN w przyszłości siłą rzeczy będzie musiała być nieco mniej absurdalna i szkodliwa niż do tej pory.

(Dokładniej, uszkodzone zostały obie nitki gazociągu Nord Stream 1 oraz jedna z dwóch nitek gazociągu NS 2. Druga z nitek NS 2 ocalała – jej zdolności przesyłowe to 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. W związku z agresją Rosji na Ukrainę NS 2 nie został jednak nigdy oddany do użytku. Jeśli zaś chodzi o NS 1, to gaz przestał nim płynąć ponad miesiąc temu. Oficjalnym powodem wstrzymania przez Rosję przesyłu gazu tym rurociągiem były problemy techniczne, których jakoby nie dało się usunąć ze względu na nałożone na Federację Rosyjską sankcje.)

Zagrożenie dla Baltic Pipe

Jednak sabotaż dokonany na gazociągach Nord Stream przypomina nam też o czymś bardzo niepokojącym. Skoro Rosjanie (bo kto inny?) mogli wysadzić własną infrastrukturę, na którą wydali ogromne pieniądze, to raczej nie będą mieli oporów przed wysadzeniem cudzej. W tym na przykład niedawno oddanego gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę ze złożami gazu w Norwegii.

A rurociąg ten jest bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Zwłaszcza tej zimy – o ile oczywiście będzie bez zakłóceń tłoczyć norweski gaz.

Atak na NS przypomina więc również o tym, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł dostaw krytycznych surowców. Przede wszystkim zaś o tym, że krytycznej infrastruktury energetycznej trzeba pilnować i chronić. Szczególnie jeśli za sąsiada ma się wrogie, nieprzewidywalne, barbarzyńskie, dokonujące aktów terroru i sabotażu państwo, jakim jest Federacja Rosyjska. A do tego potrzebna jest nowoczesna i sprawna marynarka wojenna.

Ale zamieszanie wokół Nord Streamów przypomina nam o czymś jeszcze.

Zagrożenie dla klimatu

Rozszczelnienie gazociągów ma też wpływ na klimat naszej planety. Dlaczego? Jak silny jest ten wpływ? Czy w ogóle jest się czym przejmować?

Gaz ziemny składa się głównie z najprostszego węglowodoru – metanu (CH4). A metan to drugi po dwutlenku węgla najważniejszy gaz cieplarniany.

Czytaj także: Naukowcy alarmują: stężenie metanu w atmosferze rośnie niepokojąco szybko

(Ktoś mógłby powiedzieć, że nieprawda, i że to para wodna jest najważniejszym gazem cieplarnianym. Jeśli mają Państwo takie wątpliwości, polecam artykuły: „Mit: Para wodna jest najważniejszym gazem cieplarnianym, więc CO2 się nie liczy” oraz „Para wodna – klimatyczny ‘dopalacz’ ”.)

Co prawda w momencie rozszczelnienia rurociągami nie przesyłano gazu, ale były one nim wypełnione. Szacuje się, że w wyniku uszkodzenia Nord Streamów do atmosfery mogło dostać się ponad 100 tys. ton metanu. To zatem jeden z największych pojedynczych wycieków gazu ziemnego w historii, porównywalny do rekordowego wycieku z roku 2016, jaki miał miejsce w Aliso Canyon w USA.

A wpływ każdej tony metanu uwolnionej do atmosfery na klimat jest o wiele silniejszy niż wpływ tony dwutlenku węgla (CO2). W ciągu 20 lat od chwili emisji jedna tona metanu ogrzewa naszą planetę tak jak 86 ton CO2, a w ciągu 100 lat od emisji – tak jak 34 tony CO2. Z czasem ocieplający wpływ metanu jest coraz słabszy, bo gaz ten utlenia się do dwutlenku węgla i pary wodnej.

Widać więc, że w horyzoncie 20 lat wycieki z NS odpowiadają więc emisji ok. 10 milionów ton CO2. To dużo, ale dla porównania cała Polska emituje rocznie ponad 300 mln ton CO2.

Wyciek z Nord Stream to tylko mały ułamek rocznej emisji metanu

Metanowe bąble wydobywające się z dna Bałtyku nie dają nam jednak zapomnieć o jeszcze jednym bardzo poważnym problemie.

Czytaj także: LNG budzi obawy. W tle zagrożenie metanem i klimat

Emisja metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream, choć rekordowa, stanowi raptem ok. 0,14 proc. rocznej światowej emisji tego gazu, związanej z działalnością sektora gazowego i naftowego. Co – raz jeszcze – nie znaczy wcale, że wyciek z NS jest niewielki. Po prostu suma wycieków ze wszystkich instalacji do wydobycia, przesyłu i przechowywania gazu, jak i wycieków związanych z wydobyciem ropy naftowej jest ogromna. I ma bardzo silny wpływ na ocieplenie klimatu.

Nie tylko metan, ale i CO2

Nawet jeśli branża gazowo-naftowa poradziłaby sobie w stu procentach z wyciekami gazu ziemnego, to przecież spalanie tego paliwa jest źródłem emisji dwutlenku węgla. Zwykle mniejszym niż spalanie węgla (na jednostkę uzyskanej energii), ale wciąż bardzo dużym. Na przykład, emisja CO2 z nowoczesnych elektrowni gazowych, w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii elektrycznej będzie około trzy razy niższa niż w przypadku elektrowni węglowych. Ale trzy razy mniej niż „bardzo dużo” to jednak dalej „dużo”.

Czytaj także: „Niskoemisyjny” gaz ziemny i „znikomy” wpływ człowieka na zmiany klimatu – tak manipuluje nami PGE [KOMENTARZ]

Dlatego w trosce o klimat – a w zasadzie o własną przyszłość – powinniśmy najszybciej jak się tylko da odchodzić od paliw kopalnych. Nie tylko od węgla i ropy naftowej. Także od gazu ziemnego. I to nie tylko od gazu rosyjskiego, ale też od norweskiego czy od gazu LNG wożonego statkami z USA, Kataru albo Algierii. Czym je zastąpić? Odpowiedź jest znana od dawna: niskoemisyjnymi źródłami energii – energią jądrową, wiatrową i fotowoltaiką.

Grafika tytułowa: Frame Stock Footage/Shutterstock/Twitter

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.