Udostępnij

Sejm za zawieszeniem norm jakości węgla. „To filar ochrony powietrza”

05.09.2022

W piątek Sejm poparł możliwość zawieszenia norm jakości sprzedawanego w Polsce węgla na okres dwóch lat. Teraz ustawa, w której znajduje się ten zapis trafi do Senatu. W ocenie aktywistów antysmogowych jest to krok wstecz, jeśli chodzi o działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Na rynek trafić mogłoby paliwo gorszej jakości, którego spalanie wiąże się z emisją większej ilości zanieczyszczeń.

Zawieszenie obowiązujących norm dla paliw stałych sprzedawanych w Polsce zostało wprowadzone pod koniec czerwca tego roku, na okres dwóch miesięcy. Pojawiały się jednak sygnały, że może ono zostać przedłużone, co aktualnie się dzieje za sprawą procedowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

O co dokładnie chodzi? Jedna z nowelizacji zawarta w ustawie pozwala szefowi resortu klimatu i środowiska na zawieszenie wspomnianych norm na okres do 24 miesięcy, w przypadku m.in. nadzwyczajnych zdarzeń związanych z zaopatrzeniem. Posłowie opozycji podczas prac na poprawkami postulowali usunięcie całego zapisu. W głosowaniu odrzucono jednak poprawkę i zapis zawieszający normy jakości węgla trafił, wraz z całą ustawą, do Senatu.

 class=
Głosowanie w sprawie wykreślenie z ustawy zapisu o normach jakości węgla

Krytycznie na temat propozycji wypowiadają się aktywiści antysmogowi. Gorszej jakości węgiel spalany w domowych kotłach oznacza bowiem wzrost emisji zanieczyszczeń powietrza.

„Normy jakości węgla to jeden z filarów poprawy jakości powietrza”

“Nasza ocena działań parlamentu i tej regulacji jest oczywiście negatywna. Jest to powrót do sytuacji sprzed roku 2018. Wówczas normy jakości węgla w ogóle nie obowiązywały i mieliśmy znacznie gorsze powietrze niż obecnie. Normy jakości węgla to jeden z filarów poprawy jakości powietrza w Polsce, obok m.in. uchwał antysmogowych czy zakazu sprzedaży kopciuchów” – mówi SmogLabowi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. “To oznacza, że kopalnie i sprzedawcy w tej chwili zaczną oferować paliwa niespełniające norm. W związku z tym ich jakość będzie prawdopodobnie dużo gorsza. Na dodatek nikt jej nie będzie kontrolował, dlatego nabywca będzie kupował przysłowiowego kota w worku” – podkreśla rzecznik PAS.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w sklepie Polskiej Grupy Górniczej już pojawił się miał. Póki co niedostępny dla kupujących, jednak ma się to zmienić w przypadku dalszego zawieszenia norm dla paliw stałych. „Efektem tego będzie pogorszenie jakości powietrza w nadchodzącym sezonie grzewczym. Jeśli miał będzie w sprzedaży, to z pewnością znajdą się chętni na zakup” – powiedział nam Emil Nagalewski, który koordynuje śląski oddział Polskiego Alarmu Smogowego.

Zrzucenie odpowiedzialności na samorząd

Gdy zawieszenie norm było wprowadzane po raz pierwszy, przed dwoma miesiącami, resort klimatu i środowiska podkreślał, że rozporządzenie dotyczy jedynie sprzedaży węgla. Samorządy województw nadal mogą jednak podtrzymywać i wprowadzać ograniczenia, jeśli chodzi o spalanie paliw stałych. Czy w praktyce zakazy te nie będą fikcją? 

“Strażnik miejski, który będzie kontrolować, czym ktoś pali, nie posiada narzędzi, by sprawdzić, jaki jest skład najdrobniejszych frakcji pyłowych w tym węglu. Po prostu zobaczy fakturę czy rachunek ze składu i na tym skończy się kontrola. To absurdalne, że ministerstwo twierdzi, że ono pozwala jedynie na sprzedaż określonych paliw. A już kontrola tego, co jest spalane, leży po stronie samorządu. To zrzucanie odpowiedzialności. Lokalne zakazy spalania gorszej jakości paliw mogą stać się fikcją” – mówi SmogLabowi Siergiej.

_

Zdjęcie: Stefan Rotter/ Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.