Udostępnij

Nowy Jork stawia na okienne pompy ciepła. 70 mln dolarów dla mieszkań komunalnych

16.01.2024

70 milionów dolarów trafi do dwóch firm, które rozwiną projekty okiennych pomp ciepła – tak Nowy Jork inwestuje w dekarbonizację mieszkalnictwa. W efekcie w nowojorskich mieszkaniach komunalnych zainstalowanych zostanie 30 tys. urządzeń, które będą mniej szkodzić klimatowi i jakości powietrza.

Władze miasta Nowy Jork ogłosiły niedawno program, w ramach którego wsparta zostanie wymiana źródeł ciepła w budynkach komunalnych.

Dwie firmy, Gradient i Midea America, otrzymały kontrakty warte 70 milionów dolarów. Obejmują one rozwinięcie projektów okiennych pomp ciepła, które mogłyby zastąpić popularne w mieście kotły olejowe i gazowe. Finalnie, w ramach pierwszych kontraktów, zainstalowanych zostanie 30 tys. tego typu urządzeń.

Pompy ciepła montowane w oknach

O co dokładnie chodzi? Okienna pompa ciepła to zminiaturyzowany odpowiednik coraz popularniejszych urządzeń elektrycznych, które to instalowane miałyby być w oknach. Czyli w podobny sposób, w jaki w USA już dziś montowane są klimatyzatory, wykorzystując popularność okien rozsuwanych w górę. Tym samym urządzenie jest dedykowane przede wszystkim mieszkaniom w budynkach wielorodzinnych, np. kamienicach.

Tego rodzaju pompy ciepła, rozwijane we wspomnianych firmach, byłyby proste w montażu i pozwalały m.in. nie ingerować w elewację zabytkowych budynków Nowego Jorku.

W pierwszym etapie Gradient i Midea America dopracują prototypy urządzeń. Jesienią 2023 roku pompy trafią do 60 mieszkań komunalnych. Następnie, po przetestowaniu ich w sezonie zimowym, w 2024 roku w nowojorskich oknach pojawią się setki urządzeń. Łącznie kontrakt obejmuje okres 7 lat, w trakcie których zainstalowane zostaną pozostałe okienne pompy ciepła.

Cena urządzenia, które aktualnie znajduje się w ofercie Gradient, waha się w okolicach 2000 dolarów. To w przybliżeniu 9,5 tys. złotych.

Powietrze, klimat i pompy ciepła

„Czystsze powietrze, większy komfort i bezpieczeństwo, które zapewniają pompy ciepła, mają kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych społeczności, a to partnerstwo będzie miało wpływ daleko poza rynek nieruchomości mieszkaniowych, tworząc m.in. zielone miejsca pracy” – powiedziała w oświadczeniu Kizzy Charles-Guzman z Biura ds. Środowiska i Klimatu Burmistrza Nowego Jorku.

Władze miasta deklarują, że ich priorytetem jest zmniejszenie swojego wpływu na klimat. Aktualnie mieszkalnictwo odpowiada za 40 proc. emisji CO2 Nowego Jorku. Średnia dla całego kraju w tym zakresie to natomiast 13 procent.

_

Zdjęcie: Ryan DeBerardinis / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.