Udostępnij

Brytyjscy eksperci chcą ambitnych celów ochrony powietrza. Normy połowę niższe niż w Polsce

13.07.2022

Czołowe organizacje zajmujące się ochroną zdrowia w Wielkiej Brytanii apelują do rządu o ambitniejsze cele, jeśli chodzi o normy jakości powietrza. W liście do władz wzywają, by cel na 2030 rok dla pyłów zawieszonych PM2,5 wyznaczono na 10 µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by średnioroczne stężenia w tym zakresie nie przekraczały 5 µg/m³. W Polsce obowiązująca norma roczna to 20 µg/m³.

Autorzy listu zwracają uwagę, że zła jakość powietrza jest istotnym czynnikiem wpływającym negatywnie na zdrowie obywateli. W 2016 roku w raporcie Royal College of Physicians i Royal College of Paediatrics and Child Health oszacowano, że każdego roku w Wielkiej Brytanii ok. 40 tys. zgonów można przypisać zanieczyszczeniom powietrza.

„Cieszymy się, że rząd ustala cele dotyczące czystego powietrza zgodnie z ustawą o ochronie środowiska. Jest to kluczowa szansa na zmniejszenie wpływu toksycznego powietrza na zdrowie” – napisano w liście.

Normy powietrza w Wielkiej Brytanii niższe dekadę wcześniej

Podkreślono jednak, że cele stawiane przez władze nie są wystarczająco ambitne. Ustalono bowiem, że do 2040 roku średnie stężenia PM2,5 wynosić mają do 10 µg/m³.

Tymczasem własne analizy rządu pokazują, że dekadę wcześniej osiągalny jest średni poziom zanieczyszczeń PM2,5 wynoszący 11 µg/m³. Stąd apel, by nieco zwiększyć ambicje i cel 10 µg/m³ ustalić już na 2030 rok.

Pod przytaczanym listem podpisali się przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji zajmujących się tematyką zdrowotną, m.in. z Royal College of Physicians, Royal College of Emergency Medicine, czy Royal College of Paediatrics and Child Health.

Czytaj także: Pyły PM2,5 różnią się pod względem wpływu na zdrowie. Trzeba zmienić sposób ich analizy

Polska. Lekarze apelują o normy odpowiadające standardom Światowej Organizacji Zdrowia

„Zgodnie z danymi WHO zanieczyszczenia powietrza prowadzą do 7 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Z czego do 400 tys. w samej Unii Europejskiej. Niestety Polska przoduje w europejskich statystykach, z niechlubną liczbą ok. 50 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku. To trzy razy więcej, niż średnia unijna”. To fragment listu, jaki polskie środowisko lekarskie wysłało do ministra zdrowia jesienią ubiegłego roku.

Zwrócono się tym samym o przyjęcie przez Polskę norm jakości powietrza rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) . Według nich dopuszczalne średnioroczne stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 nie powinno przekraczać 5 µg/m³. Wcześniej zalecano normę 10 µg/m³. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog. Normy rekomendowane przez WHO przekraczane wielokrotnie

Obecnie w Polsce średnioroczna norma wynosi 20 µg/m³, a więc jest czterokrotnie wyższa niż rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. W polskim prawie nie figuruje natomiast norma dobowa. Tę WHO sugeruje na poziomie 15 µg/m³. W sezonie grzewczym w wielu miejscowościach notuje się częste przekroczenia tej wartości.

Pod koniec 2020 roku w Pszczynie (woj. śląskie) wizytowały mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego. Jakie pomiary odnotowano w środku sezonu grzewczego? W ciągu dwóch tygodni obecności przenośnej stacji pomiarowej wartość 20 µg/m³ przekraczana była każdego dnia. Kilkukrotnie notowano stężenia pyłów PM2,5 w okolicach 90 µg/m³. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Melinda Nagy / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.