Udostępnij

Norwegia wprowadza zakaz używania paliw kopalnych do ogrzewania domów. Ma zacząć obowiązywać od 2020 roku

07.08.2017

Norweskie władze zapowiedziały, że od 2020 roku planują wprowadzić całkowity zakaz ogrzewania domów paliwami kopalnymi. To pierwszy tego rodzaju zakaz na świecie. Politycy motywują decyzję koniecznością ograniczania emisji CO2. Kraj jest do niego przygotowywany od dłuższego czasu. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Norwegowie decydują się na pionierską zmianę.

Wcześniej zadeklarowano, że od 2025 roku w kraju powinien zostać wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. Zadeklarowano też utrzymanie wylesiania na zerowym poziomie. Od dłuższego czasu trwają też inwestycje w rozwój zielonej energetyki (więcej TUTAJ) oraz technologii, które ułatwiają energetyczną transformację (więcej TUTAJ). Dlatego, kiedy minister środowiska Vidar Hegesenladi na zadane podczas konferencji prasowej pytanie o to, co mają zrobić ci, którzy wciąż z nich korzystają, odpowiedział krótko: „muszą znaleźć inne sposoby”, nie wywołało to negatywnej reakcji. Warto jeszcze wspomnieć, że Norwegowie finansują te badania z pokaźnych dochodów ze sprzedaży ropy naftowej oraz gazu.

Zakaz ma dotyczyć produktów naftowych, a z czasem objąć także gaz. Władze zachęciły Norwegów, by przyjrzeli się dostępnym alternatywom: pompom ciepła, energetyce wodnej (ta zaspokaja 96 proc. zapotrzebowania kraju na prąd), a także kotłom na pellet. Ograniczenia będą dotyczyć wszystkich budynków: prywatnych, publicznych, mieszczących działalność gospodarczą.

Rząd chce dzięki temu ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, z czym Norwegowie za sprawą ogromnego sektora wydobywczego, mają duży problem. Przewiduje się, że emisję CO2 uda się zmniejszyć o 340 tys. ton rocznie – to niewielka część całości, która w 2015 roku wyniosła 53,9 mln ton. Gdzie indziej znaczenie sektora mieszkaniowego jest jednak znacznie większe. Tutaj wymienia się między innymi Stany Zjednoczone, ale także w Polsce jest ono duże.

O sprawie donoszą światowe media, a w Polsce pisał już o niej m.in. Świat OZE.

Fot. dan.kristiansen/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.