Udostępnij

Nowa Zelandia rozszerza ograniczenia dla jednorazowego plastiku. Zakaże naklejek na jabłka i inne owoce

11.12.2019

Nowa Zelandia planuje rozszerzyć ograniczenia związane z używaniem jednorazowego plastiku. Do obostrzeń dotyczących tzw. foliówek dojdą wkrótce nowe, obejmujące plastikowe naklejki (tzw. stickery) umieszczane na jabłkach, a także innych owocach. Zapowiedź nowych działań to echo publikacji raportu „Rethinking Plastics in Aotearoa New Zealand„, którego autorzy diagnozują problem odpadów plastikowych w kraju oraz poszukują jego rozwiązań.

Jak donoszą nowozelandzkie media, zapowiadane rozszerzenie działań wymierzonych w jednorazowy plastik objąć ma także plastikowe pojemniki na jedzenie (używane w przypadku wzięcia go „na wynos”), a także plastikowe tace na mięso. Naklejane na jabłka i inne owoce plastikowe sticker-y zwracają jednak uwagę ze względu na swój niewielki rozmiar – mimo tego  nowozelandzki rząd postanowił pochylić się nad obecnością jednorazowego plastiku także i tam. Podkreśla się przy tym, że istnieją mniej popularne, biodegradowalne stickery, a także inne sposoby oznaczania owoców.

Strona rządowa zapowiedziała oficjalnie, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy ogłosi pakiet rozwiązań, które docelowo mają maksymalnie ograniczyć używanie w kraju jakichkolwiek form jednorazowego plastiku. Wydaje się to odpowiadać szerszym, proekologicznym i proklimatycznym żądaniom ze strony nowozelandzkiego społeczeństwa. Kilka miesięcy temu w protestach skoncetrowanych na problematyce zmian klimatu udział wzięła istotna część obywateli, szacowana na nawet 3,5 proc. populacji kraju. [Szczegółowo o tej kwestii informowaliśmy tutaj.]

Przemyśleć kwestię plastiku

Punktem wyjścia dla najnowszych deklaracji rządu była publikacja raportu „Rethinking Plastics in Aotearoa New Zealand„. Przygotowany przez nowozelandzkich naukowców dokument stanowi szeroką diagnozę dotyczącą produkcji i składowania odpadów z tworzyw sztucznych, a także szereg rekomendacji, których wprowadzenie miałoby ograniczyć skalę problemu.

W raporcie napisano między innymi, że od lat 50-tych XX wieku na świecie wyprodukowano 8,3 miliarda ton plastiku, z których aż 79 proc. trafiło na wysypiska śmieci lub zanieczyściło środowisko. Zwrócono przy tym uwagę na wciąż rosnącą ilość produkowanego przez ludzkość jednorazowego plastiku, co wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych, zarówno samo w sobie, jak i w przypadku – ewentualnego – późniejszego recyklingu. Tym samym niekorzystnie oddziałuje na klimat.

Sama Nowa Zelandia, na podstawie danych Banku Światowego, została oceniona jako zużywająca więcej jednorazowego plastiku, niż wynosi średnia krajów OECD.

Czytaj także: 119 do 1. Parlament Nowej Zelandia zgodnie za neutralnością klimatyczną do 2050 roku

Wśród zaleceń autorów raportu znalazły się między innymi: stworzenie krajowego planu redukcji wykorzystywania plastiku (główne zalecenie); większy monitoring, jeśli chodzi o produkcję i zużywanie plastiku, co ma wspomóc podejmowanie odpowiednich decyzji; więcej badań naukowych nad wpływem plastiku na środowisko oraz innowacjami związanymi z jego zastępowaniem; podniesienie świadomości społecznej odnośnie problemu.

Podczas oficjalnej prezentacji wspomnianego raportu tak o problemie plastiku mówiła premier Nowej Zelandii, Jacinda Andern: „Wielu Nowozelandczyków, w tym liczne dzieci, pisze do mnie na temat plastiku – niepokoi ich jego rozprzestrzenianie się w  ostatniej dekadzie i rosnąca ilość odpadów, która ląduje w naszych oceanach. Podzielam tę troskę o nasze środowisko naturalne – które podtrzymuje naszą turystykę, handel i naszą tożsamość narodową”.

 

Zdjęcie: Shutterstock/1000 Words Photos

 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.