Udostępnij

Nowe drzewa dla osiedla z największą frekwencją. Tak Poznań mobilizuje do głosowania

15.01.2024

Czy podczas drugiej tury wyborów prezydenckich padnie frekwencyjny rekord? Do licznego udziału w wyborach zachęcają lokalni włodarze, w tym m.in. prezydent Poznania. Stolica Wielkopolski proponuje rywalizację pomiędzy osiedlami, proponując jako nagrodę inwestycje w miejską zieleń. Na osiedlu, gdzie do wyborów pójdzie najwięcej mieszkańców, posadzonych zostanie tyle drzew, ile procent wyniosła frekwencja.

Na finiszu kampanii prezydenckiej trwa mobilizacja wyborców. Oprócz rządowej „bitwy o wozy strażackie” – tym razem rozgrywanej według starego podziału na województwa – pojawiają się także zachęty ze strony samorządów.

W Poznaniu, gdzie w pierwszej udział wzięło blisko 73 proc. uprawnionych do głosowania, władze postawiły na inwestycje w miejską zieleń.

„Serdecznie dziękuję za bardzo wysoką frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zachęcam do udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów i jednocześnie proponuję naszą wewnętrzną rywalizację na poziomie osiedli” – zapowiada Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

„Tam, gdzie frekwencja będzie najwyższa, posadzimy nowe drzewa. Posadzimy ich dokładnie tyle, ile będzie wynosiła frekwencja w drugiej turze. Jeżeli to będzie 80 proc., to dane osiedle może spodziewać się 80 nowych drzew” – podkreśla włodarz stolicy Wielkopolski.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Daniel Jedzura

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.