Udostępnij

Nowy alarm smogowy w duszącym się mieście. Samorząd chce poprawy

13.12.2023

Miasto geograficznie położone w centralnej Polsce jest także centrum smogu w regionie. Choć do tej pory niewiele mówiono o zanieczyszczeniu powietrza w leżącej w województwie łódzkim miejscowości, jej mieszkańcy nie zamierzają dłużej udawać, że smog ich nie dotyczy. To pierwsza dobra wiadomość. Co jeszcze cieszy, mimo niezdrowej sytuacji? Postawa samorządu, który chętnie włącza się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Dwie mieszkanki Łowicza, pani Aneta i pani Sylwia, postanowiły założyć nowy, lokalny, Łowicki Alarm Smogowy. Miasto ma poważny problem w konkretnym miejscu. Swoje kłopoty mają też małe piekarnie i restauracje. W rozmowie z nami padają ważne słowa i deklaracje walecznych łowiczanek.

Łowicz ma alarm smogowy. Powstał dla dobra ogółu

Aneta Zabrocka-Witerek jest czynną biegaczką. Z troski o zdrowie swoje i innych łowiczan postanowiła wraz ze swoją znajomą, Sylwią Bogdaniuk, założyć Łowicki Alarm Smogowy. Powstał po to, żeby walczyć ze smogiem, który w sezonie grzewczym wisi nad miastem.

– Biegamy po błoniach – przyznaje pani Aneta. Uprawiają sport po to, żeby zachować i polepszyć zdrowie. Tym czasem aktywność fizyczna na „świeżym” powietrzu, gdy okolicę spowija smog, wyrządza zdrowiu bardzo duże szkody. – Od jesieni odczuwamy gorszą jakość powietrza. Tłumaczy, że objawia się to drapaniem w gardle, duszącym zapachem. Oddycha się gorzej. – Zimą jest też wzmożona zachorowalność dzieci. Chcielibyśmy coś z tym zrobić, żeby móc oddychać czystym, zdrowym powietrzem.

Osiedle Górki w Łowiczu – to zdaniem naszej rozmówczyni najbardziej problematyczne miejsce. – Tu jest jeszcze dużo starych pieców, tzw. kopciuchów. – Idąc tędy wieczorem widać unoszącą się, ciężką chmurę smogu.

Łowicz chciał to zmienić, ale dostał czerwone światło.

– Urząd Miasta i mieszkańcy wyrazili zgodę, żeby rozwijać sieć gazową. Natomiast PGNiG, po wielokrotnym wysłaniu przez miasto i jego mieszkańców pism, odrzuciło naszą propozycję. Stwierdzili, że ta linia im się nie opłaca – słyszymy w Łowiczu.

 class=
Łowicz, wspomniane osiedle Górki dnia 12. grudnia o godz. 21:00. Jakość powietrza jest bardzo zła. Groźny pył PM2,5 przekracza normy ponad 7-krotnie. Źródło: Airly

Kolejny łowicki problem to małe piekarnie, które często chcą, choć ze względów finansowych nie mogą być ekologiczne.

– Mamy piekarnie, których nie stać na całkowitą wymianę pieca. A z dotacjami dla prywatnych firm jest problem, jeśli dana osoba mieszka i ma działalność w jednym budynku. Łowicki Alarm Smogowy znalazł takie rozwiązanie jak udzielenie kredytu. Są możliwości uzyskania dofinansowania nawet w formie pożyczki, która być może będzie w trakcie częściowo umorzona.

Restauracje mają bardzo podobną sytuację. – Ich właściciele również nie mogą uzyskać takich dotacji jak osoby prywatne. W związku z tym chcemy im zaproponować tego typu pożyczki wspomagające. Jeśli tylko oni będą chcieli coś zrobić w kierunku oddychania czystym powietrzem. Możemy ich skierować do odpowiednich osób. Jesteśmy z Sylwią we dwie – mówi SmogLabowi.

Miasto postawiło płuca smogowe. Teraz zobaczy, czym oddycha

Płuca smogowe, czyli specjalna instalacja imitująca te ludzkie, stanęła w Łowiczu we wtorek, na Starym Rynku, czyli praktycznie w centrum miasta. Będzie monitorować jakość powietrza aż do 28. grudnia.

 class=
Specjalna instalacja imitująca płuca smogowe stanęła w Łowiczu. Mieszkańcy miasta wreszcie zobaczą, czym oddychają. Fot. S. Bogdaniuk.

– Już w trakcie obecności u nas płuc, w przyszłym tygodniu będziemy organizować spotkania dla seniorów. Nasz pierwszy ruch to prezentacje i warsztaty dla nich. Akurat w Łowiczu jest kilka takich grup seniorskich. Chcemy ich zainteresować tematem. Następnie chcielibyśmy uruchomić takie pokazy spotkania edukacyjne w szkołach, przedszkolach itp.

Pani Aneta wyjaśnia, że Łowicki Alarm Smogowy planuje edukację w zakresie zanieczyszczenia powietrza i możliwych rozwiązań, które pozwolą wyeliminować smog.

Lokalna społeczność przyjęła inicjatywę bardzo entuzjastycznie i chętnie. – W czasie roznoszenia ulotek, plakatów i rozpowszechniania informacji, że w Łowiczu staną płuca smogowe odzew był bardzo pozytywny. Ludzie cieszą się i mówią, że to najwyższy czas, żeby ktoś się za to wziął – relacjonuje pani Aneta.

– My robimy to pierwszy raz i dopiero nabieramy praktyki. Na pewno zaskoczyło mnie to, że nasz łowicki urząd miasta i zwykli mieszkańcy na widok ulotek czy w trakcie pierwszych, luźnych rozmów na ten temat, odebrali to dobrze. Warto działać – przede wszystkim dla naszego zdrowia.

Miasto współpracuje z Łowickim Alarmem Smogowym między innymi w zakresie rozdysponowywania ulotek informacyjnych w różnorakich ośrodkach oraz na środkach transportu publicznego. Łowicki Alarm Smogowy liczy na dalsze, owocne i wspólne działanie z samorządem.

Projekt Akademia Alarmów Smogowych jest finansowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
#aktywniobywateledotacje

Zdjęcie tytułowe: NetVideo/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.