Udostępnij

Nowy alarm smogowy w duszącym się mieście. Samorząd chce poprawy

13.12.2023

Miasto geograficznie położone w centralnej Polsce jest także centrum smogu w regionie. Choć do tej pory niewiele mówiono o zanieczyszczeniu powietrza w leżącej w województwie łódzkim miejscowości, jej mieszkańcy nie zamierzają dłużej udawać, że smog ich nie dotyczy. To pierwsza dobra wiadomość. Co jeszcze cieszy, mimo niezdrowej sytuacji? Postawa samorządu, który chętnie włącza się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Dwie mieszkanki Łowicza, pani Aneta i pani Sylwia, postanowiły założyć nowy, lokalny, Łowicki Alarm Smogowy. Miasto ma poważny problem w konkretnym miejscu. Swoje kłopoty mają też małe piekarnie i restauracje. W rozmowie z nami padają ważne słowa i deklaracje walecznych łowiczanek.

Łowicz ma alarm smogowy. Powstał dla dobra ogółu

Aneta Zabrocka-Witerek jest czynną biegaczką. Z troski o zdrowie swoje i innych łowiczan postanowiła wraz ze swoją znajomą, Sylwią Bogdaniuk, założyć Łowicki Alarm Smogowy. Powstał po to, żeby walczyć ze smogiem, który w sezonie grzewczym wisi nad miastem.

– Biegamy po błoniach – przyznaje pani Aneta. Uprawiają sport po to, żeby zachować i polepszyć zdrowie. Tym czasem aktywność fizyczna na „świeżym” powietrzu, gdy okolicę spowija smog, wyrządza zdrowiu bardzo duże szkody. – Od jesieni odczuwamy gorszą jakość powietrza. Tłumaczy, że objawia się to drapaniem w gardle, duszącym zapachem. Oddycha się gorzej. – Zimą jest też wzmożona zachorowalność dzieci. Chcielibyśmy coś z tym zrobić, żeby móc oddychać czystym, zdrowym powietrzem.

Osiedle Górki w Łowiczu – to zdaniem naszej rozmówczyni najbardziej problematyczne miejsce. – Tu jest jeszcze dużo starych pieców, tzw. kopciuchów. – Idąc tędy wieczorem widać unoszącą się, ciężką chmurę smogu.

Łowicz chciał to zmienić, ale dostał czerwone światło.

– Urząd Miasta i mieszkańcy wyrazili zgodę, żeby rozwijać sieć gazową. Natomiast PGNiG, po wielokrotnym wysłaniu przez miasto i jego mieszkańców pism, odrzuciło naszą propozycję. Stwierdzili, że ta linia im się nie opłaca – słyszymy w Łowiczu.

 class=
Łowicz, wspomniane osiedle Górki dnia 12. grudnia o godz. 21:00. Jakość powietrza jest bardzo zła. Groźny pył PM2,5 przekracza normy ponad 7-krotnie. Źródło: Airly

Kolejny łowicki problem to małe piekarnie, które często chcą, choć ze względów finansowych nie mogą być ekologiczne.

– Mamy piekarnie, których nie stać na całkowitą wymianę pieca. A z dotacjami dla prywatnych firm jest problem, jeśli dana osoba mieszka i ma działalność w jednym budynku. Łowicki Alarm Smogowy znalazł takie rozwiązanie jak udzielenie kredytu. Są możliwości uzyskania dofinansowania nawet w formie pożyczki, która być może będzie w trakcie częściowo umorzona.

Restauracje mają bardzo podobną sytuację. – Ich właściciele również nie mogą uzyskać takich dotacji jak osoby prywatne. W związku z tym chcemy im zaproponować tego typu pożyczki wspomagające. Jeśli tylko oni będą chcieli coś zrobić w kierunku oddychania czystym powietrzem. Możemy ich skierować do odpowiednich osób. Jesteśmy z Sylwią we dwie – mówi SmogLabowi.

Miasto postawiło płuca smogowe. Teraz zobaczy, czym oddycha

Płuca smogowe, czyli specjalna instalacja imitująca te ludzkie, stanęła w Łowiczu we wtorek, na Starym Rynku, czyli praktycznie w centrum miasta. Będzie monitorować jakość powietrza aż do 28. grudnia.

 class=
Specjalna instalacja imitująca płuca smogowe stanęła w Łowiczu. Mieszkańcy miasta wreszcie zobaczą, czym oddychają. Fot. S. Bogdaniuk.

– Już w trakcie obecności u nas płuc, w przyszłym tygodniu będziemy organizować spotkania dla seniorów. Nasz pierwszy ruch to prezentacje i warsztaty dla nich. Akurat w Łowiczu jest kilka takich grup seniorskich. Chcemy ich zainteresować tematem. Następnie chcielibyśmy uruchomić takie pokazy spotkania edukacyjne w szkołach, przedszkolach itp.

Pani Aneta wyjaśnia, że Łowicki Alarm Smogowy planuje edukację w zakresie zanieczyszczenia powietrza i możliwych rozwiązań, które pozwolą wyeliminować smog.

Lokalna społeczność przyjęła inicjatywę bardzo entuzjastycznie i chętnie. – W czasie roznoszenia ulotek, plakatów i rozpowszechniania informacji, że w Łowiczu staną płuca smogowe odzew był bardzo pozytywny. Ludzie cieszą się i mówią, że to najwyższy czas, żeby ktoś się za to wziął – relacjonuje pani Aneta.

– My robimy to pierwszy raz i dopiero nabieramy praktyki. Na pewno zaskoczyło mnie to, że nasz łowicki urząd miasta i zwykli mieszkańcy na widok ulotek czy w trakcie pierwszych, luźnych rozmów na ten temat, odebrali to dobrze. Warto działać – przede wszystkim dla naszego zdrowia.

Miasto współpracuje z Łowickim Alarmem Smogowym między innymi w zakresie rozdysponowywania ulotek informacyjnych w różnorakich ośrodkach oraz na środkach transportu publicznego. Łowicki Alarm Smogowy liczy na dalsze, owocne i wspólne działanie z samorządem.

Projekt Akademia Alarmów Smogowych jest finansowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
#aktywniobywateledotacje

Zdjęcie tytułowe: NetVideo/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.