Udostępnij

Nowy pomysł na produkcję ciepła. Wykorzystają zamkniętą kopalnię do ogrzewania domów

13.06.2020

Przykład osiedla powstającego w brytyjskim hrabstwie Durham pokazuje, że kopalnia węgla może służyć ogrzewaniu domostw… także po zamknięciu. Opuszczona i zalana kopalnia będzie tam wkrótce wykorzystywana jako niskoemisyjne źródło ciepła. Jeśli projekt się powiedzie, pomysł może zostać powielony także na innych terenach, które dawniej słynęły z górnictwa.

W Wielkiej Brytanii powstaje osiedle, które zdaniem deweloperów ma się wyróżniać wieloma aspektami: ilością zieleni, designem czy przestrzenią stymulującą kreatywność. Najciekawsze wydaje się jednak źródło ciepła, które wybrano dla połowy powstających tam budynków. Będą ogrzewane dzięki pobliskiej nieczynnej już kopalni, która została zalana wodą.

Ciepło z zamkniętej kopalni

Jak podają źródła rządowe, za inwestycję odpowiadają brytyjski Urząd ds. Węgla, Rada Hrabstwa Durham i firma wykonawcza Tolent Construction. Podgrzana geotermalnie woda w dawnej kopalni ma być wykorzystywana do ogrzewania połowy budynków, które docelowo stanowić będą osiedle South Seaham Garden Village. Będzie to 750 niedrogich domów, przystępnych cenowo dla szerokiej grupy Brytyjczyków.

Czytaj także: Kopalnie ogniskami koronawirusa nie tylko w Polsce. Górnicy chorują też w Kanadzie czy Czechach

Reszta planowanego osiedla – ogrzewana już w inny sposób – to droższe rezydencje, a także budynki służące działalności gospodarczej.

Koszty ogrzewania dzięki ciepłej wodzie z szybów kopalnianych mają nie przewyższać tych związanych z wykorzystywaniem gazu ziemnego, szczególnie popularnego w brytyjskich domach.

Wspomniany Urząd ds. Węgla to publiczna instytucja odpowiadająca m.in. za koncesje na wydobycie węgla w Wielkiej Brytanii, a także zarządzająca zamkniętymi już kopalniami.

„Wykorzystanie opuszczonych kopalń węgla jako źródła ciepła to innowacyjne i praktyczne rozwiązanie jednego z największych wyzwań stojących przed naszą gospodarką, czyli dekarbonizacji ciepłownictwa” – powiedział w oświadczeniu Jeremy Crooks, dyrektor ds. innowacji w Urzędzie ds. Węgla.

„Woda w kopalniach jest podgrzewana w ramach procesów geologicznych i pozostaje ciepła przez cały rok. Ten stale odnawiający się i wolny od węgla zasób ciepła, może być przeniesiony do sieci rurociągów za pomocą wymiennika ciepła i zostać rozprowadzony do pobliskich domów. Rozwój Seaham Garden Village będzie pierwszym działającym przykładem takiej sieci” – zaznaczył Crooks. Zwrócił on także uwagę, że rozwiązanie – przeniesione w inne regiony Wielkiej Brytanii – może wpisać się w transformację energetyczną kraju.

Szanse, ale i wyzwania

Stacja BBC zwraca uwagę na szerokie możliwości wykorzystania rozwiązań wypracowanych w hrabstwie Durham: około jednej czwartej brytyjskich domostw znajduje się bowiem na terenie dawnych lub wciąż użytkowanych zagłębi węglowych.

Według Dave’a Banksa, hydrogeologa z Holymoor Consultancy, inwestycja ta nie jest jednak wolna od zagrożeń. Naukowiec, cytowany przez BBC, wymienia szczególnie: błędy w dostępnych mapach kopalni, które mogą nie obejmować części szybów i przyczyniać się do problemów z wtłoczeniem odpowiedniej ilości wody. Podkreśla także, że woda z szybów może zawierać duże ilości żelaza lub manganu, prowadzące do uszkodzeń pomp i wymienników ciepła.

BBC podkreśla ponadto, że choć mowa o rozwiązaniu niskoemisyjnym, to nie będzie ono całkowicie wolne od emisji CO2. Woda popłynie bowiem dzięki pompom ciepła, które wymagają energii elektrycznej. Kwestią kluczową pozostaje więc fakt, z jakiego źródła będzie ona pochodzić.

_

Źródła: gov.uk, Durham Country Council, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Ricky Williams 27

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.