Obywatelska mobilizacja dla klimatu pod koniec września [LISTA WYDARZEŃ]

Podziel się:
strajk klimatyczny wrzesien

Przełom września i października będzie czasem sprzeciwu wobec bierności władz w sprawie kryzysu klimatycznego. 20 i 27 września na ulice wyjdą demonstracje obywateli zatroskanych tym problemem. Wokół tych dat zaplanowano jednak też wiele wydarzeń towarzyszących organizowanych przez działaczy organizacji ekologicznych.

Wyjątkowo aktywni pod koniec miesiąca będą aktywiści Extinction Rebellion Polska (XR). Na 27 września zapowiadają oni start Tygodnia Rebelii. Wcześniej będą obecni również podczas pochodów Światowego Strajku Klimatycznego (w naszym kraju przedstawianego również jako „Protest Tysiąca Miast”), w Polsce koordynowanego przez działaczy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.  Głównym wydarzeniom będą jednak towarzyszyć również poboczne dyskusje i spotkania przygotowawcze.

– Już 16 września w Warszawie odbędzie się otwarte dla wszystkich spotkanie dla osób chcących przyłączyć się do XR. Organizatorzy piszą, że dla każdego znajdzie się zajęcie przy przygotowaniach do Tygodnia Rebelii.

17 września w Krakowie powtórka ze stolicy. Osoby, które chcą dołączyć do działań dla klimatu mogą zgłosić się do pomocy podczas spotkania wprowadzającego.

19 września, również w Krakowie można przyłączyć się do tworzenia transparentów na nadchodzące pochody klimatyczne, również ten najważniejszy, zaplanowany na dzień później. Podobne wydarzenia przygotowawcze odbędą się też w innych miastach. Warto sprawdzać lokalne strony XR i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

20 września kulminacja wrześniowego przesilenia, czyli Protest Tysiąca Miast. Demonstracje mają odbyć się w przynajmniej czterdziestu miejscowościach w Polsce – tak wynika z danych strony Młodzieżowego Strajku Klimmatycznego. Protestujący wyjdą więc na ulicach nie tylko w największych metropoliach. Wzorem innych krajów marsze i pikiety mają być widoczne również w mniejszych miastach – jak Konin czy Piła. 20 września jest symboliczną datą. Tydzień później o klimacie będą rozmawiać politycy na szczycie ONZ. „Rządzący muszą wiedzieć, że SPOŁECZEŃSTWO NIE ZGADZA SIĘ, by nasz świat zginął przez ich ignorancję. Kiedy oni zajęci są głównie politycznymi układankami, skutki katastrofalnych zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać nawet w Polsce. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5℃.” – piszą organizatorzy demonstracji.

27 września aktywiści z całej Polski zjawią się w stolicy, by przejść trasą z Placu Defilad, przez okolice Ministerstwa Energii i przed Sejm. Wielki Marsz Klimatyczny odbędzie się pod hasłem „Zróbmy Dobry Klimat”. Swoją mobilizacją protestujący będą chcieli skłonić do działania polskich polityków. „Władze Polski nie tylko zaniechały koniecznych działań chroniących obywateli kraju, ale wręcz działały na ich szkodę, wprowadzając niekorzystne regulacje prawne w kraju oraz blokując porozumienia międzynarodowe konieczne dla ochrony klimatu.” – czytamy w oświadczeniu.

– Pomiędzy pochodami 20 i 27 września w Warzawie będzie działało Miasteczko Klimatyczne. Na stołecznym placu Defilad będzie można dowiedzieć się więcej na temat działań grup proklimatycznych. W planie są również hepeningi i wydarzenia kulturalne. „W miasteczku dowiesz się o mechanizmach katastrofy klimatycznej, jej przyczynach i skutkach, a także jak można ją zatrzymać. Naszym celem jest poszerzanie świadomości o pilności i wadze tej sprawy oraz przerwanie bierności polityków. Stworzymy także przestrzeń na samorozwój, naukę, rozmowy, wsparcie oraz dowiedzenie się więcej o tym jak działamy i jak można nas wspierać.” – piszą organizatorzy.

– Na koniec warto zwracać uwagę na poczynania Extinction Rebellion. XR na razie utrzymuje swoje plany w tajemnicy.  Nic zresztą dziwnego, bo podobną taktykę „rebelianci” stosowali już w przeszłości – wspomnieć o drastycznych obrazkach z Warszawy i akcjach nieposłuszeństwa obywatelskiego w Londynie. Polscy aktywiści XR 27 września mają wygłosić deklarację swojego buntu, a ich działań należy spodziewać się przez kolejnych siedem dni, które nazwali oni „Tygodniem Rebelii”.

W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy dużo pisać o zbliżających się wydarzeniach oraz ludziach tworzących ruchy na rzecz ochrony klimatu. Pomóżcie nam zadbać o to, by wszystkie ważne wydarzenia znalazły się na stronie. Informacje o  planowanych akcjach przesyłajcie na redakcja[at]smoglab.pl lub piszcie przez Facebooka. Z góry dzięki! 

Podziel się: