Udostępnij

Obywatelska mobilizacja dla klimatu pod koniec września [LISTA WYDARZEŃ]

16.09.2019

Przełom września i października będzie czasem sprzeciwu wobec bierności władz w sprawie kryzysu klimatycznego. 20 i 27 września na ulice wyjdą demonstracje obywateli zatroskanych tym problemem. Wokół tych dat zaplanowano jednak też wiele wydarzeń towarzyszących organizowanych przez działaczy organizacji ekologicznych.

Wyjątkowo aktywni pod koniec miesiąca będą aktywiści Extinction Rebellion Polska (XR). Na 27 września zapowiadają oni start Tygodnia Rebelii. Wcześniej będą obecni również podczas pochodów Światowego Strajku Klimatycznego (w naszym kraju przedstawianego również jako „Protest Tysiąca Miast”), w Polsce koordynowanego przez działaczy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.  Głównym wydarzeniom będą jednak towarzyszyć również poboczne dyskusje i spotkania przygotowawcze.

– Już 16 września w Warszawie odbędzie się otwarte dla wszystkich spotkanie dla osób chcących przyłączyć się do XR. Organizatorzy piszą, że dla każdego znajdzie się zajęcie przy przygotowaniach do Tygodnia Rebelii.

17 września w Krakowie powtórka ze stolicy. Osoby, które chcą dołączyć do działań dla klimatu mogą zgłosić się do pomocy podczas spotkania wprowadzającego.

19 września, również w Krakowie można przyłączyć się do tworzenia transparentów na nadchodzące pochody klimatyczne, również ten najważniejszy, zaplanowany na dzień później. Podobne wydarzenia przygotowawcze odbędą się też w innych miastach. Warto sprawdzać lokalne strony XR i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

20 września kulminacja wrześniowego przesilenia, czyli Protest Tysiąca Miast. Demonstracje mają odbyć się w przynajmniej czterdziestu miejscowościach w Polsce – tak wynika z danych strony Młodzieżowego Strajku Klimmatycznego. Protestujący wyjdą więc na ulicach nie tylko w największych metropoliach. Wzorem innych krajów marsze i pikiety mają być widoczne również w mniejszych miastach – jak Konin czy Piła. 20 września jest symboliczną datą. Tydzień później o klimacie będą rozmawiać politycy na szczycie ONZ. „Rządzący muszą wiedzieć, że SPOŁECZEŃSTWO NIE ZGADZA SIĘ, by nasz świat zginął przez ich ignorancję. Kiedy oni zajęci są głównie politycznymi układankami, skutki katastrofalnych zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać nawet w Polsce. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5℃.” – piszą organizatorzy demonstracji.

 width=

27 września aktywiści z całej Polski zjawią się w stolicy, by przejść trasą z Placu Defilad, przez okolice Ministerstwa Energii i przed Sejm. Wielki Marsz Klimatyczny odbędzie się pod hasłem „Zróbmy Dobry Klimat”. Swoją mobilizacją protestujący będą chcieli skłonić do działania polskich polityków. „Władze Polski nie tylko zaniechały koniecznych działań chroniących obywateli kraju, ale wręcz działały na ich szkodę, wprowadzając niekorzystne regulacje prawne w kraju oraz blokując porozumienia międzynarodowe konieczne dla ochrony klimatu.” – czytamy w oświadczeniu.

– Pomiędzy pochodami 20 i 27 września w Warzawie będzie działało Miasteczko Klimatyczne. Na stołecznym placu Defilad będzie można dowiedzieć się więcej na temat działań grup proklimatycznych. W planie są również hepeningi i wydarzenia kulturalne. „W miasteczku dowiesz się o mechanizmach katastrofy klimatycznej, jej przyczynach i skutkach, a także jak można ją zatrzymać. Naszym celem jest poszerzanie świadomości o pilności i wadze tej sprawy oraz przerwanie bierności polityków. Stworzymy także przestrzeń na samorozwój, naukę, rozmowy, wsparcie oraz dowiedzenie się więcej o tym jak działamy i jak można nas wspierać.” – piszą organizatorzy.

– Na koniec warto zwracać uwagę na poczynania Extinction Rebellion. XR na razie utrzymuje swoje plany w tajemnicy.  Nic zresztą dziwnego, bo podobną taktykę „rebelianci” stosowali już w przeszłości – wspomnieć o drastycznych obrazkach z Warszawy i akcjach nieposłuszeństwa obywatelskiego w Londynie. Polscy aktywiści XR 27 września mają wygłosić deklarację swojego buntu, a ich działań należy spodziewać się przez kolejnych siedem dni, które nazwali oni „Tygodniem Rebelii”.

W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy dużo pisać o zbliżających się wydarzeniach oraz ludziach tworzących ruchy na rzecz ochrony klimatu. Pomóżcie nam zadbać o to, by wszystkie ważne wydarzenia znalazły się na stronie. Informacje o  planowanych akcjach przesyłajcie na redakcja[at]smoglab.pl lub piszcie przez Facebooka. Z góry dzięki! 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.