Udostępnij

Odkryto tysiące ton niebezpiecznych odpadów. 30 aresztowanych, a to nie koniec

06.11.2023

Częstochowscy policjanci ze specjalnej grupy powołanej do wykrywania przestępstw przeciwko Ochronie Środowiska ujawnili kolejne dwa nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych. Wszystko wskazuje na to, że zarówno odpady znalezione w gminie Wolbrom, jak i w gminie Toszek zebrała ta sama grupa. 30 osób tymczasowo aresztowano, a policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

W Wolbromiu na jednej z posesji śledczy odkryli 4 naczepy, na których znajdowały się pojemniki typu mauzer, każdy o pojemności 1000 litrów. Znaleziono również beczki z substancjami niewiadomego pochodzenia. Te według służb mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, a także powodować istotne zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.

– Znajdujące się w pojemnikach substancje zabezpieczono do dalszych badań przez biegłych z zakresu fizykochemii, chemii odpadów i ochrony środowiska. Opinia biegłego wykaże, jakie dokładnie substancje znajdują się na naczepach – wyjaśnia aspirant sztabowy Barbara Poznańska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Teren, na którym znaleziono naczepy, zabezpieczyli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno–Ekologicznego. Wstępne wyniki pobranych przez Straż Pożarną próbek wykazały, że są to odpady niebezpieczne.

Ta sama grupa policjantów, 30 października w gminie Toszek odkryła na 1,5 ha działce, kolejne nielegalne składowisko odpadów. W tym przypadku jednak były to już odpady zakopane przez przestępców. Przy jednej z nieruchomości zakopali oni kilkanaście tysięcy ton odpadów, również tych niebezpiecznych. Policjanci skorzystali z koparki i dostali się na głębokość około 6 metrów. Okazało się, że na tym terenie są zakopane odpady komunalne, jak również mauzery i beczki z substancjami niebezpiecznymi. – Pojemniki zakopano na kilkunastu metrach głębokości. Uległy zniszczeniu oraz rozszczelnieniu, co spowodowało przedostanie się substancji niebezpiecznych do gruntu – przyznaje Barbara Poznańska.

Próbki gleby, jak również odpadów zostały pobrane do dalszych badań.

30 osób z tymczasowym aresztem

Wszystko wskazuje na to, że obie sprawy łączą się ze sobą. – Zarówno odkrycie na terenie gminy Wolbrom, jak i to na terenie gminy Toszek to sprawa śledztwa, którą nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach. Czynności prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – przyznaje przedstawicielka policji.

Sprawa jest rozwojowa, przyznają śledczy. Już teraz w związku z nią tymczasowo aresztowano prawie 30 osób. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań i kolejnych odkryć. Za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, transport i składowanie odpadów niebezpiecznych w sposób zagrażający życiu i zdrowiu wielu osób grozi do 10 lat więzienia.

toszek
Wysypisko w gminie Toszek. Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Autor

Przemysław Błaszczyk

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.