Globalny przyrost mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych w 2020 roku pobił o 50 proc. wcześniejszy rekord. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA), w ubiegłym roku na świecie, pomimo pandemii, udało się dodać ponad 260 GW „zielonej” energii. Prym w tym zakresie wiodły Chiny i Stany Zjednoczone, czyli jednocześnie najwięksi emitenci CO2.
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej opublikowała coroczny raport na temat rozwoju OZE na świecie. Z najnowszych danych wynika, że drugi rok z rzędu ustanowiony został rekord, jeśli chodzi o nowe moce zainstalowane w źródłach odnawialnych.
Ponad 260 gigawatów, które w 2020 roku wzmocniły energetykę odnawialną, stanowiły ok. 80 proc. nowych mocy zainstalowanych na świecie. Dominację OZE agencja przypisuje głównie postępującej dekarbonizacji w krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dla porównania, w ubiegłym roku w energetyce opartej na paliwach kopalnych zainstalowano 60 GW, podczas gdy rok wcześniej były to 64 GW.
Czytaj także: Produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie
Odnawialne źródła energii rozwijają się mimo pandemii
„Pomimo wyzwań i niepewności w 2020 roku, energia odnawialna okazała się źródłem niezaprzeczalnego optymizmu co do lepszej, bardziej sprawiedliwej, odpornej, czystej i sprawiedliwej przyszłości”- powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny IRENA, Francesco La Camera.
Pod koniec 2020 roku światowe moce zainstalowane w OZE wyniosły 2 799 GW. Największy udział nadal miała energetyka wodna (1 211 GW). 91 proc. przyrostu nowych mocy zapewniły natomiast łącznie energetyka słoneczna (127 GW wzrostu) i wiatrowa (111 GW).
Czytaj także: Tauron żegna się z “czarnym złotem”. Wiadomo, kiedy spółka wyłączy bloki węglowe
Chiny i USA na przedzie
Odnawialne źródła energii najprężniej rozwijają się w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Państwo Środka, będące największym rynkiem odnawialnych źródeł energii, dodało w 2020 roku 136 GW mocy. Większość pochodziła wiatru (72 GW) i energii słonecznej (49 GW). Stany Zjednoczone zainstalowały dodatkowe 29 GW w OZE, prawie 80 proc. więcej niż rok wcześniej. 15 GW nowych mocy stanowiła energetyka słoneczna, a wiatrowa ok. 14 GW.
W całej Afryce, gdzie również rozwija się energetyka odnawialna, zainstalowano 2,6 GW. Największy procentowy przyrost mocy w OZE odnotowano w przypadku Oceanii (o 18,4 proc.), jednak udział tego regionu w energetyce światowej jest niewielki.
Czytaj także: Odnawialne Źródła Energii w Polsce. Bariery rozwoju
_
Zdjęcie: Shutterstock/Ingo Bartussek