Udostępnij

Ogromna skala światowego strajku klimatycznego. Na ulice wyszły 4 miliony osób

23.09.2019

O tak imponującej liczbie mówią szacunki organizacji skupionych wokół ruchu Fridays for Future. Największe demonstracje odbyły się w Berlinie i Nowym Jorku.

Protestowała również Polska. W piątek przez Warszawę przeszło około 10 tysięcy osób. To szacunki organizatorów. Razem ze stolicą demonstrowało 68 innych polskich miast. Polski protest był częścią międzynarodowego dnia sprzeciwu wobec bezczynności rządzących w czasach kryzysu klimatycznego. Liczby z zagranicznych pochodów robią jeszcze większe wrażenie.

W Europie największe tłumy zgromadził berliński protest. Początkowo mówiło się o 80 lub 100 tysiącach uczestników. Po ostatecznych szacunkach organizatorzy podali  informację o 270 tysiącach demonstrujących. 70 tysięcy osób pojawiło na demonstracji w Hamburgu – to już szacunki policji. Tamtejsi działacze Fridays for Future twierdzą jednak, że uczestników było około stu tysięcy. Również stu tysięcy protestujących doliczyły się służby w Londynie. Tyle samo osób zgromadził również strajk w Melbourne w Australii.

Uwaga światowych mediów skupiła się przede wszystkim na proteście w Nowym Jorku. To przez obecność Grety Thunberg, która do USA przyjechała na klimatyczny szczyt ONZ. Szwedzka nastolatka, zaledwie rok temu protestująca w samotności przed gmachem szwedzkiego parlamentu, teraz mogła liczyć na wsparcie tłumu swoich naśladowców. Strajk w największym mieście Zachodniego Wybrzeża przyciągnął aż 250 tysięcy osób. Strajkowały również inne miasta w Stanach: wielotysięczne tłumy protestowały między innymi w Denver i Chicago.

 

W piątek demonstracje odbyły się na wszystkich kontynentach. Duże demonstracje odbyły się również w Afryce – na przykład w stolicy Kenii, Nairobi, Cape Town w RPA czy Lagos w Nigerii. Do międzynarodowego ruchu przyłączyli się również polarnicy w Antarktydzie.

Szacunki mówią o nawet czterech milionach osób demonstrujących na całym świecie. To bezprecedensowa skala poruszenia wokół tematu kryzysu klimatycznego. Jak zauważają komentatorzy, piątkowe strajki można porównać jedynie do protestów przeciwko wojnie w Iraku w 2003 roku, kiedy na ulice wielu miast świata wyszło około 10 milionów osób.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Mike Dotta

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.