Udostępnij

Oszczędzanie energii w Europie. Limity ogrzewania i oświetlenia, a nawet krótsze kąpiele

14.09.2022

Oszczędzanie energii stało się dziś nie tylko dobrą wolą związaną ze świadomością ekologiczną, czy chęcią redukcji kosztów. Dziś jest to konieczność. Szczególnie, że nadchodząca zima nie będzie łatwa.

W dobie kryzysu energetycznego i gospodarczego, kraje europejskie szukają sposobów zachęcających lub nawet wymuszających na społeczeństwie oszczędności. Niektórzy będą wyłączać ogrzewanie w budynkach urzędów, inni zrezygnują z iluminacji. Skandynawia promuje dobre praktyki pozwalające zaoszczędzić energię w każdym gospodarstwie domowym, jak np. branie krótkiego prysznica, zamiast długiej kąpieli.

Oszczędzanie energii obejmie m.in. budynki urzędów i sieci sklepów

Niemcy w nadchodzącym sezonie grzewczym zamierzają zmniejszyć zużycie gazu o ok. 20 proc. W celu jak największych oszczędności zadecydowano np. o obniżeniu temperatury w biurach do 19 st. C oraz wyłączenie ogrzewania w niektórych częściach budynków użyteczności publicznej. Zmiany mają dotyczyć także oświetlenia ulicznego oraz wyłączenie iluminacji pomników i budynków zewnętrznych. Efektywność energetyczna budynków ma wzrosnąć. Niemcy idą jednak o krok dalej i zabraniają również ogrzewania prywatnych basenów. Z kolei w basenach publicznych ma nie być ciepłej wody. Wszystko realizowane jest ze środków poszczególnych gmin oraz  budżetu krajowego.

Francuzi, za sprawą Emmanuela Macrona, przyjęli cel, jakim jest obniżenie zużycia energii w 2024 r. o 10 proc. względem 2019 r. W związku z tym powołano grupy robocze, których zadaniem jest przedstawienie konkretnych propozycji do końca tego miesiąca. Do tej pory np. działające we Francji sieci supermarketów zostały zobowiązane, żeby najpóźniej do października wyłączyć swoje znaki reklamowe w godzinach zamknięcia sklepu. Powierzchnie handlowe mają również obniżyć temperaturę do 17 st. C w godzinach szczytu i zredukować oświetlenie o 30 proc. To również pozwoli oszczędzić energię.

Hiszpania przyjęła przepisy nakazujące m.in. ograniczenie klimatyzacji do 27 st. C w budynkach użyteczności publicznej i większości firm, a także na lotniskach i dworcach kolejowych. Hiszpanie mają też obowiązek ustawienie ogrzewania na nie więcej niż 19 st. C w zimie. Wyjątki obejmują pokoje hotelowe, kuchnie restauracyjne, salony fryzjerskie, siłownie, szkoły i szpitale.

Finlandia i Dania proponują krótsze prysznice

Finlandia rusza w październiku z kampanią skierowaną do 75 proc. społeczeństwa. Ma ona wezwać konsumentów, gospodarstwa domowe, a także firmy i organizacje do ograniczenia konsumpcji. Oprócz obniżenia temperatury w pomieszczeniach, Finlandia zachęca do skrócenia czasu użytkowania urządzeń cyfrowych, zwiększenia użytkowania transportu publicznego i… krótszego brania prysznica.

Dania znacznie zredukowała już zużycie gazu, wypełniając tym samym unijny cel. Duńczycy dostali jednak szereg zaleceń. Podobnie jak w Finlandii, zasugerowano im branie krótkiego prysznica. Podparto to zagranicznymi wyliczeniami, że skrócenie codziennych gorących pryszniców z 15 min. do 5 min., pozwoli przeciętnemu gospodarstwu domowemu oszczędzić ok. 700 dolarów rocznie. Dodatkowo rząd Danii promuje używanie sznura do prania zamiast suszarki bębnowej. Powołuje się na podobne dane, z których wynika, że takie działanie pozwala każdemu gospodarstwu zaoszczędzić około 350 dolarów rocznie. Wskazuje również nocne uruchamianie urządzeń tj. zmywarki, żeby skorzystać z tańszych, pozaszczytowych cen energii.

Szwedzka Agencja Energetyczna wydała zalecenia, które również mają pomóc zaoszczędzić energię w poszczególnych gospodarstwach. Poleca np. przejście na wydajniejsze krany oraz uszczelnienie, renowację lub wymianę okien i drzwi. Rząd oferuje ulgę podatkową na koszty pracy włożone w izolację poddaszy i fasad. Szwecja promuje także wykorzystanie pomp ciepła.

Finansowe zachęty do oszczędzania energii

Włoskie media również donoszą o planach rządu związanych z oszczędzaniem energii. Obniżenie temperatury i skrócenie godzin ogrzewania w domach oraz biurach ma w okresie zimowym zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania o ponad. 10 proc. Ponadto planuje się wydłużenie żywotności elektrowni węglowych w celu ograniczenia zużycia gazu do wytwarzania energii. Również wstrzymanie fabryk może być częścią planu. Jednak kilka energochłonnych gałęzi przemysłu już dziś ogranicza działalność z powodu rosnących kosztów.

W Szwajcarii konsultuje się „obowiązkowych środki”, w tym zmuszenia zakładów przemysłowych spalających gaz do przejścia na ropę naftową i redukcji dostaw dla sektora publicznego. Na razie mówi się, że szwajcarskie prywatne gospodarstwa domowe będą zwolnione z wszelkich obowiązków racjonowania energii.

Austria również stawia na oszczędzanie energii. Wiedeń zobowiązał np. do późniejszego włączenia oświetlenia jarmarków bożonarodzeniowych. Również ośrodki narciarskie mogą ograniczyć swoją ofertę, generując mniej sztucznego śniegu. Wszystko ma służyć oszczędzaniu energii. Jak pisze Euractiv.pl, Austria ogłosiła kampanię oszczędzania energii pt. „Misja 11”, która ma na celu zmniejszenie zużycia prądu o min. 11 proc.

Grecja ma zamiar zredukować zużycie energii przez sektor publiczny o 10 proc. do 2030 r. ma to być już zmniejszenie o 30 proc. Władze przygotowały zachęty finansowe dla organizacji, które wdrażają oszczędzanie energii. Poza obniżeniem temperatury w pomieszczeniach i ograniczeniem oświetlenia ulicznego, zmiany mają objąć również wyłączanie komputerów.

Holandia nie wdraża specjalnych działań mających na celu oszczędzanie energii, ale myśli o środowisku. Holenderska kampania „Oszczędzaj energię teraz!” zachęca społeczeństwo do zwiększenia efektywności energetycznej swoich domów. Jak? Poprzez stosowanie pomp ciepła, wentylacji z funkcją odzysku ciepła, słonecznego ogrzewania wodą, lepszej izolacji dachów, podłóg i okien.

Źródła:

www.bloomberg.com

Euractiv.pl

Zdjęcie tytułowe: Grusho Anna/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.