Udostępnij

Pabianice. Czarne od smogu płuca działają na wyobraźnię mieszkańców

23.01.2024

Mobilne „płuca” trafiły tym razem do miejscowości Pabianice. Akcja w ramach inicjatywy „Zobacz czym oddychasz” trwała od 24 lutego do 11 marca. W pierwszej kolejności „płuca” stanęły na pabianickim osiedlu na Zatorzu, przy lokalnym kościele. – Mieszkańcy podchodzili, patrzyli, wyświetlały się wyniki. To bardzo ważne bo mieliśmy podgląd na aktualny stan powietrza. Na co dzień nie mamy tu czujnika – mówi nam Aneta Banasiak reprezentująca Alarm Smogowy Pabianice.

To kolejny etap ogólnopolskiej podróży tej działającej na wyobraźnię instalacji. Po Czernichowie, Nowym Targu, Piwnicznej Zdroju czy Wieliczce „płuca” trafiły do województwa łódzkiego. Lokalna społeczność Pabianic przyjęła instalację z zaciekawieniem i entuzjazmem.

– Płuca są czarne, pokazały mieszkańcom czym oddychamy – mówi w rozmowie ze SmogLabem Aneta Banasiak z Alarmu Smogowego Pabianice. – W natłoku obecnych tragicznych wydarzeń jesteśmy skupieni na ważniejszych sprawach, natomiast zanim ta sytuacja się pojawiła mieliśmy duże poruszenie w związku z „płucami” – podkreśla działaczka.

Kolejna edycja akcji „Zobacz czym oddychasz” Polskiego Alarmu Smogowego powoli dobiega końca. Reakcje płynące z odwiedzanych miejscowości są niemal jednoznacznie pozytywne. Sporadycznie lokalni politycy nie są zadowoleni z uświadamiania mieszkańców w kwestii jakości powietrza, jakim oddychają. Jednak w Pabianicach wszyscy zaangażowali się w sprawę.

Czytaj także: Pszczyna: Czarno na białym widać, jak fatalne jest powietrze [ROZMOWA]

 class=
Instalacja pod kościołem w Pabianicach fot. Alarm Smogowy Pabianice

Pabianice: smog to nie temat „widmo”

Jak przekonuje nas lokalna działaczka koalicja na rzecz czystego powietrza jest w Pabianicach szeroka.

– Cieszy mnie, że w sprawie uaktywniło się miasto Pabianice, nawiązaliśmy pozytywny kontakt z prezydentem i urzędnikami, strażą miejską, komendantem i lokalnymi mediami – wskazuje Aneta Banasiak z Pabianic. Według działaczki smog czasem wydaje się tematem „widmo” ale płuca przez swoją konstrukcję wzbudzają zainteresowanie – mówi nam aktywistka. – Mieszkańcom podobał się pomysł na tyle, że chcieli zaciągnąć instalację w swoje regiony, aby pokazać problem sąsiadom. Zresztą wspólnie dobraliśmy tegoroczną lokalizację – podkreśla.

Nie tylko wizualna prezentacja jakości powietrza na czerniejącej instalacji pokazywała problem. Dokładne dane wskazywały czujniki. – Widzieliśmy jak te zapisy się zmieniały, szczególnie po 17, gdy ludzie zaczynali palić, wskaźniki szły do góry, a opadały dopiero między 9 a 10 rano – mówi Banasiak.

W drugim tygodniu instalacja stanęła w centrum Pabianic, przy lokalnej galerii handlowej, gdzie płuca zrobiły się jeszcze ciemniejsze.

Kolejnym etapem podróży mobilnej instalacji są Mysłowice.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.