Udostępnij

Padł kolejny rekord ciepła. Tak wysokich temperatur w kwietniu jeszcze nie było

12.05.2020

Unijne centrum badawcze Copernicus potwierdza: miniony miesiąc był najcieplejszym kwietniem w historii pomiarów na świecie. Naukowcy podkreślają, że temperatury były szczególnie wysokie w Azji Północnej i Środkowej, na Antarktydzie oraz Grenlandii. Również w Europie padło kilka rekordów.

Eksperci z centrum badawczego Copernicus przedstawili dane, według których średnia temperatura na świecie w kwietniu była najwyższą odnotowaną w historii pomiarów. Jedynie w kwietniu 2016 roku było minimalnie cieplej, dokładnie o 0,01 st. Celsjusza, co, jak zaznaczają naukowcy, mieści się w granicach błędu statystycznego. Globalna temperatura w kwietniu 2020 przekroczyła średnią wieloletnią o 0,7 stopni Celsjusza. Było o 0,08 stopni więcej niż rok temu.

Czytaj także: Rekord temperatury na Antarktydzie. 18,3 stopni Celsjusza!

Choć na całej planecie było statystycznie cieplej, nie we wszystkich regionach świata odnotowano wzrost temperatury. W niektórych miejscach było nawet zimniej, niż wynosi średnia z lat 1981-2010.

Naukowcy podkreślają w wydanym komunikacie, że wzrost temperatur najsilniej dotknął Azję Północną i Środkową, Antarktykę i Grenlandię. W wielu krajach Europy temperatury przekraczały znacząco średnią, jednak były i regiony chłodniejsze: szczególnie na północnym wschodzie kontynentu.

Jeśli chodzi o ochłodzenie, szczególnie wyróżniał się kontynent północnoamerykański.

 class=
Źródło grafiki: Copernicus

Średnia kwietniowa temperatura w Szwajcarii była o 3 st. Celsjusza wyższa niż wynosi średnia z lat 1991–2020 i prawie o 5 stopni wyższa od średniej z lat 1871–1900. Rekordowym kwiecień ogłoszono także we Francji, gdzie było najcieplej od 1900 roku.

Warto w tym miejscu wspomnieć o anomaliach temperaturowych, które w kwietniu dotknęły północną Azję i najprawdopodobniej przyczyniły się do zaostrzenia początku tamtejszego sezonu pożarowego. [O pożarach, a także temperaturach dobijających do prawie 30 st. Celsjusza, informowaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/Grisha Bruev

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.