Udostępnij

Papież, który upomniał się o planetę. Do Watykanu zaprosił paliwowych gigantów

26.04.2025

Papież Franciszek został okrzyknięty „niezłomnym globalnym obrońcą” w walce z kryzysem klimatycznym. Choć Jan Paweł II i Benedykt XVI również zwracali uwagę na kwestię ekologii, robili to na mniejszą skalę niż ostatni pasterz Kościoła Katolickiego. We wrześniu 2015 roku Franciszek na zgromadzeniu ONZ powiedział znane zdanie: „Każda krzywda wyrządzona środowisku, jest krzywdą wymierzoną ludzkości”.

Troskę o środowisko sugerowało już samo imię, jakie przybrał kardynał Jorge Bergolio – Franciszek, czyli patron m.in. ekologów.

W XX wieku, czyli na początku tego stulecia, kiedy papieżem był Polak, problem ocieplającego się klimatu nie był jeszcze tak namacalny, jak w ostatnich 10-15 latach. Włochy, w których mieści się Stolica Apostolska – Watykan, doświadczają narastającego kryzysu klimatycznego. Argentyna, z której pochodził kardynał Bergolio także. Nękające te dwa państwa susze i wielodniowe fale 40-stopniowych upałów to zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Można przypuszczać, że to m.in. dlatego Franciszek wciągnął troskę o planetę na swoje sztandary.

Encyklika o klimacie

Kardynał Bergolio został wybrany na papieża w 2013 roku. Wtedy nadal wiele osób dyskutowało o zmianach klimatu jako o hipotetycznym, odległym problemie. Powszechne w użyciu były tez mity na temat globalnego ocieplenia, jak sprawa aktywności słonecznej, czy wulkanów. To się jednak bardzo szybko zmieniło.

W czerwcu 2015 roku, kiedy miał miejsce przełomowy szczyt klimatyczny w Paryżu, Franciszek wydał encyklikę „Laudato Si”, czyli „Pochwalony Bądź”. To dokument, który dużo poświęca kwestii ochrony środowiska. Sporo jest tam na temat wydobycia węgla – głównego źródła emisji CO2.

Sam tytuł encykliki pochodzi od słów Franciszka z Asyżu, który głosił chwałę cudu stworzenia. Ten średniowieczny założyciel zakonu franciszkanów jest od lat uznawany za patrona zwierząt. Sama zaś encyklika jest apelem papieża, aby ludzie zaczęli szanować naturę, jednocząc się w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju.

Taki „zielony” zwrot, którego dokonała głowa kościoła, był w kolejnych latach wielokrotnie komentowany i doceniany – także przez mniej konserwatywnych wiernych, co było jednym z narzędzi papieża w ramach reformy instytucji, którą kierował. Franciszek dał jasny sygnał, że kościół musi nadążać za zmieniającym się światem, czyli także za zmianami klimatu.

Ekologia jako przejaw miłości do bliźnich

– „Laudato Si’ było wspaniałym osiągnięciem i wizją – ekologią nadziei i sprawiedliwości, która znalazła głęboki oddźwięk – powiedział dla „Guardiana” Edward Davey, szef brytyjskiego oddziału World Resources Institute.

W „Laudato Si” Franciszek opisał, w jaki sposób pogorszenie stanu środowiska „wpływa na najbardziej bezbronnych ludzi na naszej planecie”. Nakreślił obraz społeczności rybackich pozbawionych możliwości dalszych połowów, czy też regionów górniczych pozostawionych w obliczu szkodliwych dla ludzi i środowiska zanieczyszczeń.

Wiele wskazuje też na to, że to właśnie Franciszek miał wpływ na wynik negocjacji klimatycznych COP21, czyli paryskiego porozumienia klimatycznego. Antonio Guterres, szef ONZ docenił wkład papieża na zmobilizowanie blisko 200 państw do podpisania tego porozumienia. Kiedy papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia, głos w tej sprawie zabrał Guterres. Powiedział, że ONZ jest „bardzo zainspirowana zaangażowaniem Franciszka w cele i ideały naszej organizacji”.

– Papież Franciszek był transcendentnym głosem pokoju, godności ludzkiej i sprawiedliwości społecznej. Pozostawia po sobie spuściznę wiary, służby i współczucia dla wszystkich. Zwłaszcza tych pozostawionych na marginesie życia lub uwięzionych przez koszmary konfliktu – powiedział sekretarz generalny ONZ.

Apel do naftowych gigantów

W czerwcu 2019 roku Franciszek ogłosił, że mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym. Zaprosił do Watykanu szefów koncernów naftowych, i wezwał ich do działania na rzecz walki z ocieplającym się klimatem.

– Przyszłe pokolenia odziedziczą bardzo zepsuty świat. Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia – powiedział wtedy papież.

Poparł przy tym kwestię ustalonego w negocjacjach klimatycznych limitu 1,5 stopnia. Prezesi firm BP, ExxonMobil, Shell, Total, ConocoPhilips, Chevron oraz kilku innych znaczących inwestorów, m.in. BlackRock i Hermes, odpowiedzieli, apelując do rządów o wprowadzenie opłat za emisję dwutlenku węgla. W dwudniowej konferencji w Watykanie uczestniczył też Hans Joachim Schellnhuber, klimatolog i emerytowany dyrektor Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie. Schellnhuber opisał to wydarzenie jako jedno z najważniejszych w swojej 30-letniej karierze.

– Dla mnie, jako klimatologa, oznacza to, że wkraczamy w nową fazę radzenia sobie ze zmianami klimatu. Stare narracje zaprzeczeń zostały już pogrzebane na dobre – powiedział naukowiec.

Od tych działań papieża minęło już sporo czasu. Niestety, kiedy spojrzymy na wskaźniki, to nie widać pozytywnych zmian. Spośród blisko 1,5 mld katolików, większość to mieszkańcy uprzemysłowionego „Zachodu”. Działania papieża nie odwróciły trendu, co ilustruje poniższy wykres:

Globalne emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych (czarna linia) i produkcji cementu z zakresem niepewności (szary obszar). Projekcję dla roku 2024 obliczono na podstawie danych z pierwszej połowy roku oraz przewidywanych zmian w PKB i energochłonności gospodarek poszczególnych krajów świata. Źródło: Global Carbon Budget 2024

Od napisania encykliki emisje CO2 na świecie rosły w tempie około 1 proc. rocznie. Owszem, duży wpływ miały kraje takie jak Chiny, gdzie katolików prawie w ogóle nie ma. Jednak papież jest uważany za autorytet nawet w państwach, w których katolicyzm jest religią marginalną. Franciszek odbywał podróże np. do Jordanii, Turcji, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich czerpiące ogromne korzyści z wydobycia paliw kopalnych.

Nawet w USA działania papieża nie przyniosły odpowiedniego rezultatu. Tylko 44 proc. amerykańskich katolików stwierdziło w 2023 roku, że globalne ocieplenie ma podłoże antropogeniczne. Tylko 25 proc. republikańskich katolików jest zdania, że globalne ocieplenie stanowi problem.

Czy nowy papież będzie kontynuować misję Franciszka?

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że nowy papież będzie spoza Europy, być może z Afryki albo z Azji. Z państw doświadczających biedy i konsekwencji ocieplającego się klimatu.

Co ciekawe, kilku kardynałów, którzy wezmą udział w konklawe, zdecydowanie wypowiedziało się na temat globalnego ocieplenia.

Szczególnie Luis Antonio Tagle z Filipin i Peter Turkson z Ghany. Obaj mają szansę na tron papieski, ale wynik konklawe, to oczywiście zagadka. Problem jednak jest taki, że Kościół Katolicki pozostaje podzielony co do tego, czy kwestia globalnego ocieplenia powinna być priorytetem dla papieża. Konserwatyści twierdzą, że przywódca kościoła powinien bardziej skupić się na podstawowych sprawach religijnych.

Jeśli istnieje jakikolwiek powód, by sądzić, że następny papież będzie mówił o zmianach klimatu, to są nim konsekwencje. Następstwami ocieplającego się klimatu są narastające nierówności, głód, bieda czy migracje klimatyczne. Wydaje się, że na rozwiązywaniu tych problemów, głowie kościoła powinno zależeć. Jak będzie – zobaczymy.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/GYG Studio

Autor

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracujący od lat z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.