Udostępnij

Parlament Europejski ogłasza stan zagrożenia klimatycznego. Chcą by budżet UE sprzyjał ograniczeniu ocieplenia do 1,5°

28.11.2019

W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, stwierdzającą stan zagrożenia klimatycznego oraz ekologicznego – zarówno w Europie, jak i na świecie. Wobec tego Parlamentarzyści chcą, by Komisja Europejska i poszczególne państwa Wspólnoty działały na rzecz ograniczenia wzrostu średnich temperatur na świecie.

Głosowanie miało miejsca na kilka dni przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym ONZ w Madrycie. COP25, który początkowo miał mieć miejsce w Chile, odbędzie się w dniach 2-13 grudnia. W deklaracji stwierdzającej stan zagrożenia klimatycznego i ekologicznego wezwano ponadto Komisję Europejską, by ta dopilnowała, by istotne wnioski legislacyjne i budżetowe sprzyjały zatrzymaniu wzrostu średnich globalnych temperatur poniżej progu 1,5 stopnia.

Wobec tego w drugiej, osobnej rezolucji, Parlamentarzyści wezwali Unię Europejską, by na nadchodzącym szczycie przedstawiła światu strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku. Wezwano przy tym nową Przewodniczącą Komisji Europejskiej -Ursulę von der Leyen – by do przygotowywanego planu Europejskiego Zielonego Ładu włączony został cel ograniczenia emisji o 55 proc. do 2030 roku.

W rezolucji Parlamentarzyści stwierdzili również, że państwa członkowskie powinny co najmniej podwoić wysokość składek, które wpłacają do międzynarodowego Zielonego Funduszu Klimatycznego. Środki te mają służyć wsparciu państw rozwijających się w ich dostosowywaniu się do zmian klimatycznych. Pilnie wezwano także państwa członkowskie do wycofania wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji na paliwa kopalne do 2020 roku.

Rezolucja na temat kryzysu klimatycznego została przyjęta 429 głosami, przy 225 głosach sprzeciwu i 19 wstrzymujących się od głosu.  Druga natomiast przy 430 głosach za, 190 przeciw i 34 wstrzymujących się.

 

Źródło: European Parliament

Zdjęcie: Shutterstock/symbiot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.