Udostępnij

Paweł Deląg ambasadorem kampanii na rzecz czystego powietrza

10.10.2023

Paweł Deląg został twarzą nowej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. Z wielkiego ekranu przemówił do rodaków, żeby pomóc im zrozumieć, jak kluczowe dla naszego zdrowia jest oddychanie czystym powietrzem.

Z początkiem października w stolicy zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. Ma to na celu poprawę jakości powietrza, a co się z tym bezpośrednio wiąże, kondycji zdrowotnej mieszkańców Mazowsza.

Polski Alarm Smogowy czuje się zaszczycony

Spot reklamowy z udziałem popularnego aktora można było zobaczyć w powszechnie uczęszczanym przejściu metra.

– Jesteśmy zaszczyceni, że Paweł Deląg chciał się zaangażować w naszą kampanię. Nagraliśmy z nim spot, który do końca zeszłego tygodnia był wyświetlany w metrze Świętokrzyska pomiędzy przejściem z pierwszej do drugiej linii metra. Spot było można zobaczyć na trzech 30-metrowych ekranach – mówi Karolina Bryk z Polskiego Alarmu Smogowego.

Spot dotyczy zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych mieszczących się w Warszawie. Zakaz ten wszedł w życie z początkiem października. Na całym Mazowszu zakaz używania „kopciuchów”, czyli przestarzałych kotłów, obowiązuje od początku tego roku.

Jak ludzie reagują na obecność aktora w reklamie?

– Zaprosiliśmy Pawła Deląga na naszą konferencję prasową. Było bardzo dużo mediów, osób zaciekawionych tematem, pozytywnie nastawionych. W ciągu 48h informacje o naszym briefingu dotarły do 1,4 mln osób.  Paweł Deląg stał się ambasadorem kampanii, można powiedzieć, że jest też aktywistą. Aktor, który od wielu lat działa na rzecz czystego powietrza – stworzył dwa krótkometrażowe filmy. Wyreżyserował także 30-minutowy film „Pani Basia”, który pokazywany jest na festiwalach ekologicznych – mówi SmogLabowi.

Paweł Deląg dociera z przekazem do warszawiaków

Okazuje się, że zaangażowanie do działalności aktywistycznej popularnych osób jest przez otoczenie bardzo pozytywnie odbierane.

– Każdy kojarzy Pawła Deląga. Jeśli aktor, znana osoba się w coś włączy, ludzie się tym interesują i uznają za bardziej wartościowe, o większym znaczeniu. Zaczynają słuchać. Sam fakt, że od początku października w Warszawie funkcjonuje zakaz węgla to jest duża zmiana, ale jest jeszcze dużo do zrobienia.

Problemem pozostaje jednak „obwarzanek”, czyli gminy okalające Warszawę. Jak pisaliśmy na łamach SmogLabu, to one w znacznej części determinują zanieczyszczenie powietrza nad Warszawą. Jak wynikało z danych CEEB, jeszcze w grudniu w okalających stolicę gminach było ponad 26 tys. kopciuchów. Najbardziej kopcącymi gminami były wtedy: Otwock, Jaktorów, Żyrardów, Wiązowna, Kobyłka i Marki. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, że ponad połowa respondentów popiera zakaz spalania węgla w „obwarzanku”.

-W samym obwarzanku, teoretycznie zakaz węgla ma wejść za 5 lat. Największe wyzwanie to jest zmiana świadomości ludzi. Węgiel był od zawsze, nie są świadomi jak jego palenie wpływa na ich zdrowie. W ich mniemaniu węgiel jest synonimem bezpieczeństwa energetycznego. Mamy nadzieję, że to się zmieni. W tym roku planujemy wiele kampanii skierowanych do wszystkich mieszkańców Mazowsza. Chcemy się skupić przede wszystkim na kwestiach ekonomicznych związanych z wymianą źródła ciepła.

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej, przypomina, że w samej stolicy kopciuchów zostało już tylko około 3-3,5 tys. W grudniu 2022 r. kopciło ich w obwarzanku ponad 26 tys. Tutaj pozostaje wiele do zrobienia. Najbliższe lata będą przełomowe.

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.