Udostępnij

Paweł Deląg ambasadorem kampanii na rzecz czystego powietrza

10.10.2023

Paweł Deląg został twarzą nowej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. Z wielkiego ekranu przemówił do rodaków, żeby pomóc im zrozumieć, jak kluczowe dla naszego zdrowia jest oddychanie czystym powietrzem.

Z początkiem października w stolicy zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. Ma to na celu poprawę jakości powietrza, a co się z tym bezpośrednio wiąże, kondycji zdrowotnej mieszkańców Mazowsza.

Polski Alarm Smogowy czuje się zaszczycony

Spot reklamowy z udziałem popularnego aktora można było zobaczyć w powszechnie uczęszczanym przejściu metra.

– Jesteśmy zaszczyceni, że Paweł Deląg chciał się zaangażować w naszą kampanię. Nagraliśmy z nim spot, który do końca zeszłego tygodnia był wyświetlany w metrze Świętokrzyska pomiędzy przejściem z pierwszej do drugiej linii metra. Spot było można zobaczyć na trzech 30-metrowych ekranach – mówi Karolina Bryk z Polskiego Alarmu Smogowego.

Spot dotyczy zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych mieszczących się w Warszawie. Zakaz ten wszedł w życie z początkiem października. Na całym Mazowszu zakaz używania „kopciuchów”, czyli przestarzałych kotłów, obowiązuje od początku tego roku.

Jak ludzie reagują na obecność aktora w reklamie?

– Zaprosiliśmy Pawła Deląga na naszą konferencję prasową. Było bardzo dużo mediów, osób zaciekawionych tematem, pozytywnie nastawionych. W ciągu 48h informacje o naszym briefingu dotarły do 1,4 mln osób.  Paweł Deląg stał się ambasadorem kampanii, można powiedzieć, że jest też aktywistą. Aktor, który od wielu lat działa na rzecz czystego powietrza – stworzył dwa krótkometrażowe filmy. Wyreżyserował także 30-minutowy film „Pani Basia”, który pokazywany jest na festiwalach ekologicznych – mówi SmogLabowi.

Paweł Deląg dociera z przekazem do warszawiaków

Okazuje się, że zaangażowanie do działalności aktywistycznej popularnych osób jest przez otoczenie bardzo pozytywnie odbierane.

– Każdy kojarzy Pawła Deląga. Jeśli aktor, znana osoba się w coś włączy, ludzie się tym interesują i uznają za bardziej wartościowe, o większym znaczeniu. Zaczynają słuchać. Sam fakt, że od początku października w Warszawie funkcjonuje zakaz węgla to jest duża zmiana, ale jest jeszcze dużo do zrobienia.

Problemem pozostaje jednak „obwarzanek”, czyli gminy okalające Warszawę. Jak pisaliśmy na łamach SmogLabu, to one w znacznej części determinują zanieczyszczenie powietrza nad Warszawą. Jak wynikało z danych CEEB, jeszcze w grudniu w okalających stolicę gminach było ponad 26 tys. kopciuchów. Najbardziej kopcącymi gminami były wtedy: Otwock, Jaktorów, Żyrardów, Wiązowna, Kobyłka i Marki. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, że ponad połowa respondentów popiera zakaz spalania węgla w „obwarzanku”.

-W samym obwarzanku, teoretycznie zakaz węgla ma wejść za 5 lat. Największe wyzwanie to jest zmiana świadomości ludzi. Węgiel był od zawsze, nie są świadomi jak jego palenie wpływa na ich zdrowie. W ich mniemaniu węgiel jest synonimem bezpieczeństwa energetycznego. Mamy nadzieję, że to się zmieni. W tym roku planujemy wiele kampanii skierowanych do wszystkich mieszkańców Mazowsza. Chcemy się skupić przede wszystkim na kwestiach ekonomicznych związanych z wymianą źródła ciepła.

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej, przypomina, że w samej stolicy kopciuchów zostało już tylko około 3-3,5 tys. W grudniu 2022 r. kopciło ich w obwarzanku ponad 26 tys. Tutaj pozostaje wiele do zrobienia. Najbliższe lata będą przełomowe.

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.