Udostępnij

PiS ma receptę na kryzys. Pozwoli palić śmieciami!

01.08.2022

Mam dla was dwie wiadomości. Dobra jest taka, że PiS znalazł wreszcie metodę na kryzys energetyczny. Zła jest taka, że metodą ma być ogrzewanie domów śmieciami.

Brzmi jak żart? Może, ale wygląda na to, że nie w Polsce. A na pewno nie w Małopolsce.

Województwo małopolskie, gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość, postanowiło właśnie zawiesić na rok wejście w życie uchwały antysmogowej, która zakazałaby używania tzw. kopciuchów. Decyzję tłumaczy kryzysem kosztów ogrzewania, który w zimie dotknie Polaków.

Niepokój ten wynika z trudnej sytuacji na światowych rynkach energetycznych, wywołanej wojną na Ukrainie. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych warunkach, zapewnienie ludziom możliwości ogrzania własnych domów i mieszkań w nadchodzącym okresie grzewczym, jest sprawą niezwykle ważną – napisali politycy małopolskiego PiS, próbując ugrać głosy na wrażliwości społecznej. Rzecz w tym, że chodzi o coś zupełnie innego. Chodzi o to, by ludzie przetrwali zimę, paląc śmieciami.

Kapitulacja. Czy węgla nie będzie?

Mówiąc krótko: jest to całkowita kapitulacja PiS, kiedy chodzi o kryzys energetyczny. Kapitulacja, która pod znakiem zapytania stawia między innymi obiecane na zimę dostawy węgla.

Już tłumaczę, dlaczego tak uważam.

Uchwała dla Małopolski nie ogranicza rodzajów opału, którego można używać. Pozwala ogrzewać węglem. Pozwala także drewnem. Nie pozwala jedynie na spalanie ich w tak zwanych kopciuchach, które bywają nazywane także „śmieciuchami”. Między „śmieciuchami” i nowocześniejszymi urządzeniami są – poza tym, że te pierwsze dużo bardziej kopcą – dwie zasadnicze różnice.

Jedna jest taka, że kopciuchy są bardzo mało efektywne. Potrzebują dużo więcej opału, by dać tyle samo ciepła, co nowocześniejsze urządzenia. Zakładając więc, że węgiel będzie drogi, ale będzie, rozsądni politycy powinni zachęcać ludzi, by wymieniali kotły na bardziej efektywne. Wtedy łatwiej byłoby zaspokoić popyt. Ponieważ jednak robią coś dokładnie odwrotnego, trzeba zwrócić uwagę na drugą różnicę i tę „zaletę” kopciuchów, która może pozwolić ogrzewać domy bez opału.

Druga różnica jest taka, że w nowszych urządzeniach nie da się spalać śmieci. Bez problemu można to jednak robić w tych bezklasowych (stąd zresztą nazwa „śmieciuch”). I teraz wystarczy dodać dwa do dwóch, by zorientować się, jaki motyw przyświeca w tej sprawie małopolskiemu PiS. Jednoczesne zniechęcenie ludzi do wymiany urządzeń na potrzebujące mniej węgla i drewna, i dopuszczenie takich, w których można spalać śmieci, może oznaczać tylko jedno.

To, że plan jest taki, by w polskich domach węgiel został zastąpiony przez śmieci.

W 2022 roku władza ma do zaoferowania stare meble i gumiaki

Wygląda więc na to, że w 2022 roku bardzo ambitna w deklaracjach partia władzy ma Polakom do zaoferowania przede wszystkim śmieci. Co części z nich osłodzi rozdając po 3 tys. złotych na węgiel, którego nie ma, więc będzie można sobie za nie kupić np. nowy kontener na odpady (czyt. na opał).

Dużo to mówi o tym, jak sprawnie partia rządząca radzi sobie z sytuacją kryzysu energetycznego. I co partia rządząca sądzi o swoich wyborcach, skoro o ich głosy zabiega z pomocą propozycji ogrzewania domów z pomocą starych mebli i gumiaków.

I w obydwu wypadkach nie jest to nic dobrego.

Fot. Shutterstock/Konstantinos69

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.