Udostępnij

Plastikowa skorupa. Nowy rodzaj zanieczyszczeń znaleziony na Maderze

24.07.2019

O tym, że plastik zanieczyszcza morza i oceany pisaliśmy wiele razy. Tak samo jak o tym, że zagraża żyjącym w wodzie gatunkom. Że na oceanach tworzą się śmieciowe wyspy, a niektóre plaże toną w starych butelkach czy siatkach. Okazuje się, że plastik jest jeszcze bardziej szkodliwy. Naukowcy odkryli, że na Maderze resztki tworzyw sztucznych osiadają się na skałach, tworząc trudną do usunięcia skorupę. 

Nazwano to zjawisko „plasticrust”, czyli właśnie plastikową skorupą. Jak donosi portal Madeira News, po raz pierwszy niebieskie odpryski na skale zauważono w 2016 roku. Wyglądały jak guma do żucia przyklejona do chodnika – były twarde i trudne do oderwania. Ignacio Gestoso, specjalista z Morskiego i Środowiskowego Centrum Badań na Maderze, pobrał wtedy próbki. Po badaniu uznał jednak, że to musiało być jednorazowe, a odpryski niedługo znikną.

Nie zniknęły. Co więcej, obecnie zajmują już około 10 proc. powierzchni przybrzeżnych skał.

 width=

Analiza chemiczna niebieskich odprysków wykazała, że ​​jest to polietylen, bardzo powszechne tworzywo sztuczne często używane do produkcji opakowań jednorazowych, butelek na kosmetyki, zabawek i pojemników na żywność.

-Skorupy prawdopodobnie powstały w wyniku uderzenia dużych kawałków plastiku o skalisty brzeg.  Kawałki tworzywa wczepiły się w skałę w ten sam sposób, w jaki wczepiają się glony lub porosty – tłumaczył Gestoso w rozmowach z mediami.

Nowy rodzaj zanieczyszczeń może być bardzo niebezpieczny na przykład dla morskich ślimaków, które nie są w stanie odróżnić glonów od małych cząsteczek plastiku. Naukowcy podejrzewają, że ślimaki zjadają kawałki śmieci codziennie.

Grupa specjalistów, która razem z Gestoso bada plastikową skorupę, swoje wnioski opublikowała w magazynie Science of The Total Environment. Sugerują, że przez ślimaki, plastik może znaleźć się w całym morskim łańcuchu pokarmowym. Zaznaczają również, że problem na pewno nie dotyczy jedynie wybrzeża Madery. W swoim artykule piszą: „Należy rozważyć włączenie go [„plasticrust”] jako potencjalnej nowej kategorii odpadów morskich w działania związane z zarządzaniem i monitorowaniem”.

Zdjęcie główne: olenalavrova/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.