Udostępnij

Plastik w diecie zwierząt na Antarktydzie. Tworzywa wnikają w kolejne łańcuchy pokarmowe

26.06.2020

Zanieczyszczenie środowiska drobinami mikroplastiku to problem coraz lepiej opisany w literaturze naukowej. Najnowsze wyniki badań pokazują, że tworzywa sztuczne wnikają do łańcuchów pokarmowych także w rejonie Antarktyki.

Cryptopygus antarcticus to niewielki stawonóg, żyjący w regionie Antarktyki i stanowiący pożywienie dla większych gatunków, w tym kręgowców. Najnowsze wyniki badań – opublikowane w czasopiśmie naukowym „Biology Letters” – ujawniają obecność włókien mikroplastiku w układzie pokarmowym cryptopygusa.

Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

Mierzący mniej niż 1 milimetr stawonóg jest jednym z najpowszechniejszych zwierząt lądowych w regionie Wyspy Króla Jerzego, skąd pobrano próbki. Był on jednym z 18 zwierząt, które znaleziono na pobranych tam kawałkach styropianu, najprawdopodobniej wyrzuconych na brzeg przez morze.

 class=
Źródło grafiki: „Biology Letters

Nie jest pewne, w jaki sposób doszło do wchłonięcia tworzywa sztucznego przez stawonoga. Badacze podejrzewają jednak, że fragment plastiku został zjedzony wraz porastającym go mchem lub glonami. Badacze podejrzewają, że mikroplastiki mogą wędrować w górę łańcucha pokarmowego, gromadząc się w organizmach także większych zwierząt. Cryptopygus antarcticus to bowiem powszechny w Antarktyce stawonóg, będący pożywieniem dla większych zwierząt.

Czytaj także: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

W rozmowie z CNN badacze podkreślają, że zgromadzili oni pierwsze dowody na wnikanie mikroplastiku do łańcuchów pokarmowych lądowych zwierząt Antarktyki. Choć bezpośredni wpływ plastiku na zdrowie zwierząt nie jest jeszcze wystarczająco zbadany, naukowcy podkreślają, że mikroplastik może transportować szkodliwe zanieczyszczenia lub patogeny.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/takmat71

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.