Udostępnij

Polacy nie wiedzą, że muszą wymienić kopciuchy. Zaledwie 14% właścicieli domów zna nowe przepisy

23.03.2021

Uchwały antysmogowe zaczną w najbliższym czasie obowiązywać w 13 z 16 województw w Polsce. Świadomość jest bardzo niska. Niespełna połowa właścicieli domów jednorodzinnych wie, że takie prawo wchodzi w życie, a tylko 14 proc. potrafi wskazać, jakie ograniczenia wprowadza. To wnioski z raportu „Domy jednorodzinne w Polsce”, opublikowanego przez Instytut Ekonomii Środowiska.

Uchwały antysmogowe termin

Badania przeprowadzone przez Instytut Ekonomii Środowiska pokazały, że bardzo niewielu właścicieli domów jednorodzinnych słyszało o zapisach uchwał antysmogowych. Mniej niż połowa jest świadoma tego, że nowe prawo zacznie obowiązywać. Zaledwie 14 proc. potrafi wskazać, jakie obowiązki nałożą na nich nowe przepisy. Co ważne jedynie 40 proc. spośród tych, którzy muszą wymienić przestarzały kocioł, wie, że musi to zrobić.

Uchwały antysmogowe wymuszają m.in. wymianę przestarzałych kotłów. Pytani o tym nie wiedzą.
Uchwały antysmogowe wymuszają m.in. wymianę przestarzałych kotłów. Pytani o tym nie wiedzą.

Świadomość obowiązywania uchwały – czytamy w raporcie – nieco częściej cechuje osoby starsze, powyżej 59 roku życia oraz badanych o wyższym statusie wykształcenia.

Interesujące są także informacje dotyczące programów dotacyjnych. 37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że planuje skorzystać z pomocy przy prowadzeniu prac remontowych w domu. Pieniądze mają służyć przede wszystkim wymianie źródła ciepła i zamontowaniu fotowoltaiki.

Najbardziej rozpoznawalnym programem jest „Czyste powietrze”. Spontanicznie wskazuje go 19 proc. pytanych. Jednak kiedy ankieterzy zapytali, czy respondent słyszał o takim programie, potwierdziło 91 proc.

 class=

Program jest dobrze oceniany, ale pytani wskazują, że skorzystanie z niego będzie od nich wymagać dużego wysiłku.

_

Więcej na temat raportu: TUTAJ.

Zdjęcie: coka/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.