Udostępnij

Blisko połowa plastiku w oceanach ma związek z jedzeniem i napojami

28.06.2021

Najnowsze badanie opublikowane na łamach „Nature Sustainability” wskazuje na dominującą rolę odpadów związanych z jedzeniem na wynos, żywnością przetworzoną i napojami w zanieczyszczaniach plastikowych w oceanach. Autorzy i autorki badania rekomendują m.in. eliminację plastiku tam, gdzie to możliwe. Zachęcają również do postawienia na tworzywa biodegradowalne oraz promowanie systemu kaucyjnego dla butelek i puszek.

Naukowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu w Kadyksie przyjrzeli się zanieczyszczeniom plastikowym, znajdywanym w oceanach na całej planecie. Bazowali na 36 zestawach danych w tym zakresie. Wyniki ich analiz zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Nature Sustainability„.

Czytaj także: Przez pandemię pakujesz zakupy w jednorazowy plastik? Według naukowców niepotrzebnie

Okazuje się, że ok. 44 proc. zidentyfikowanych odpadów plastikowych ma związek ze sprzedażą jedzenia i napojów na wynos, a także jedzeniem wysokoprzetworzonym. Plastikowe torebki stanowiły około 14 proc. odpadów z tworzyw sztucznych. Kolejne miejsce zajęły plastikowe butelki – 12 proc., plastikowe pojemniki na żywność i sztućce – 9 proc., natomiast plastikowe opakowania – 9 procent.

Wśród rekomendacji autorów i autorek badania, dotyczących eliminacji dominującego źródła odpadów, znalazły się między innymi: wprowadzanie i promowanie biodegradowalnych opakowań na potrawy i napoje sprzedawane na wynos, prawne zakazy plastiku tam, gdzie nie jest on konieczny (np. w przypadku słomek i sztućców), a także wspieranie systemu kaucyjnego (odnośnie butelek i puszek).

Czytaj także: Na dnie oceanu zalega 14 milionów ton mikroplastiku

„Szokujące było odkrycie, że torby, butelki, sztućce i pojemniki na żywność wraz z opakowaniami stanowią prawie połowę zidentyfikowanych odpadów pochodzenia ludzkiego” – powiedziała BBC kierująca badaniami dr Carmen Morales z hiszpańskiego Uniwersytetu w Kadyksie. „Znaleźliśmy je w rzekach, na głębokim dnie morskim, na liniach brzegowych i unoszących się u naszych wybrzeży” – podkreśliła dr Morales.

_

Z całością przytaczanych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Roman Nedilko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.