Udostępnij

Polska bez węgla do 2049? Porozumienie górników z rządem „niemożliwe do zrealizowania”

29.09.2020

Politycy i związkowcy zapowiadają „koniec węgla kamiennego” w Polsce i ogłaszają sukces wspólnych negocjacji. Czy słusznie? Wątpliwości mają komentatorzy. Planom polskiego rządu może sprzeciwić się Unia Europejska. Co więcej, w podpisanym z górnikami porozumieniu nie ma słowa o przyszłości kilku ważnych kopalni.

„Ostatnia tona węgla w Polsce zostanie wydobyta w 2049 roku” – czytamy na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych, które pod koniec zeszłego tygodnia negocjowało z górnikami na temat daty zakończenia działalności polskich kopalni węgla kamiennego. Na rządowych stronach możemy znaleźć listę kopalni wraz z datami ich planowanego zamknięcia. W porozumieniu są też wstępne uzgodnienia dotyczące rekompensat dla górników za utracone miejsca pracy. Chodzi między innymi o czteroletnie urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne. Więcej konkretów mamy poznać w grudniu, kiedy opracowana ma zostać umowa społeczna rządu z pracownikami sektora wydobywczego.

Możliwy sprzeciw Komisji Europejskiej

Na drugą turę rozmów może jednak nie zgodzić się Komisja Europejska. Unijni urzędnicy muszą zaaprobować plany rządu, które drastycznie rozjeżdżają się z założeniami europejskiej polityki klimatycznej. Ostatnio przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaproponowała, by Wspólnota dążyła do zmniejszenia emisji o 55 proc. w ciągu 10 lat. Do 2050 roku Unia ma być klimatycznie neutralna, co wiąże się z wypuszczaniem do atmosfery śladowych ilości gazów cieplarnianych. To zaledwie rok po planowanym zamknięciu ostatnich kopalni w Polsce.

Czytaj również: Zygmunt Solorz-Żak rezygnuje z nowej kopalni odkrywkowej

Ich lista w dokumencie podpisanym przez górników i rządzących jest też niekompletna. Porozumienie dotyczy jedynie zakładów wydobywczych Polskiej Grupy Górniczej. Rząd nie wypowiedział się na razie o przyszłości Lubelskiego Węgla, do którego należy „Bogdanka”. Nie wiadomo też, co z kopalniami zarządzanymi przez Tauron Wydobycie, prowadzącym interesy między innymi w małopolskich Brzeszczach. Na razie można jedynie przypuszczać, że również i one zakończą działalność przed 2049 rokiem.

Komentatorzy mówią o „pustych obietnicach”

Eksperci komentujący sprawę w mediach społecznościowych twierdzą, że KE nie zgodzi się na tak długie utrzymywanie wydobycia w Polsce. Tak na Twitterze pisze Marek Józefiak z Greenpeace Polska, który sugeruje, że górnictwo „samoczynnie zwinie się w latach 30.”

W podobnym tonie wypowiada się również Robert Tomaszewski, ekspert od energetyki z think-tanku Polityka Insight.


Sprzeciwu KE wobec porozumienia rządu z górnikami wierzy również Ilona Jędrasik z ClientEarth. Według niej górnicze związki i rząd podjęły „fikcyjne decyzje”.

Czytaj także: Na stronie ministra przeczytamy o kryzysie klimatycznym. Przejęli ją młodzi aktywiści

O zgodzie Komisji Europejskiej czytamy też na oficjalnej stronie Greenpeace Polska. „Wejście w życie porozumienia jest – jak zauważają sami jego sygnatariusze – uwarunkowane zgodą Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na finansowanie bieżącej produkcji sektora górniczego. Takiej zgody Komisja Europejska nie wyda, gdyż udzielanie pomocy publicznej na bieżącą działalność kopalni węglowych jest niezgodne z prawem europejskim” – twierdzą członkowie organizacji.

Do przyjęcia 2049 roku jako daty zakończenia wydobycia węgla kamiennego, rządzących mogły skłonić podziemne strajki górników. W zeszłym tygodniu w kopalniach, według różnych źródeł, protestowało od 200 do 400 pracowników.

Źródło zdjęcia: Vyacheslav Svetlichnyy / Shutterstock












Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.