Udostępnij

Polska przekroczyła swój limit emisji CO2. Największym winnym jest Elektrownia Bełchatów

30.09.2020

Na zlecenie Fundacji ClientEarth przygotowany został raport na temat emisji CO2 Polski. Z wyliczeń naukowców wynika, że wyczerpaliśmy już „budżet węglowy” związany z ambitniejszym celem Porozumienia Paryskiego, czyli zatrzymaniem wzrostu temperatur przy 1,5 st. Celsjusza. Wkrótce skonsumujemy także budżet związany z granicą 2 st. Celsjusza.

Wyliczenia naukowców, którzy emisjom CO2 przyjrzeli się na zlecenie Fundacji ClientEarth, potwierdzają, że nie jesteśmy na dobrej drodze, by spełnić cele Porozumienia Paryskiego. Już w 2016 roku przekroczyliśmy „budżet węglowy” odpowiadający ambitniejszemu celowi porozumienia, czyli zatrzymaniu wzrostu średnich temperatur na poziomie 1,5 st. Celsjusza (względem czasów przedindustrialnych). Jeśli nic znacząco się nie zmieni, w 2024 przekroczymy także limit mniej ambitnego celu 2 st. Celsjusza.

By to policzyć, naukowcy wzięli ilość CO2, która może zostać wyemitowana na świecie, żeby spełnić cele 1,5 st. i 2 st. Celsjusza, a następnie podzielili ją przez liczbę ludności świata. Mnożąc wartości na mieszkańca przez liczbę ludności Polski otrzymano nasze „budżety węglowe”: kolejno dla bardziej i mniej ambitnego celu Porozumienia Paryskiego.

Czytaj także: Chiny planują szczyt emisji do 2030 r. i neutralność dla klimatu przed 2060

„W Polsce po 2000 r. całkowita emisja gazów cieplarnianych nawet nieznacznie wzrosła, podczas gdy zakładano 15-procentowy spadek. To trend, którego nie można kontynuować, po pierwsze ze względu na rosnącą nieopłacalność węgla, a po drugie – ponieważ jesteśmy współodpowiedzialni za ochronę klimatu” – mówi Ilona Jędrasik, kierowniczka programu Polska Energia w ClientEarth.

Według raportu w największym stopniu winę za poziom emisji CO2 w Polsce ponosi funkcjonowanie sektora energii.

Największym jednostkowym obiektem, powodującym emisję dwutlenku węgla, jest Elektrownia Bełchatów. Z wyliczeń autorów raportu wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat w wyniku działalności Elektrowni Bełchatów „budżet węglowy” Polski został uszczuplony odpowiednio o 18.46 proc. (dla celu 1.5 st. C) i 7.39 proc. (dla celu 2.0 st. C). Nawet jeśli w ciągu kolejnych 15 lat dojdzie do stopniowego ograniczania produkcji energii elektrycznej w instalacji, do roku 2035 Elektrownia Bełchatów zużyje aż 38 proc. budżetu węglowego Polski – wynika z dokumentu.

Czytaj także: Sprawa wpływu elektrowni Bełchatów na klimat: Sąd w Łodzi uznał problem i zarządził rozmowy ugodowe

„Raport nie pozostawia złudzeń – jeśli emisje wszystkich krajów, tak jak Polski, przekroczą próg dla 1,5˚C, przyczynią się do destabilizacji klimatu, czego konsekwencje poniesiemy my wszyscy. Doświadczymy m.in. pogłębiającej się suszy i strat w produkcji rolnej. Mamy prawo do bezpiecznej przyszłości klimatycznej, bo klimat to nasze wspólne dobro” – podkreśla Monika Sadkowska, rzeczniczka ds. kampanii w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

_

Z pełnym raportem fundacji można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Pawel_Brzozowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.