Udostępnij

Sprawa wpływu elektrowni Bełchatów na klimat: Sąd w Łodzi uznał problem i zarządził rozmowy ugodowe

23.09.2020

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Łodzi miała miejsce rozprawa w sprawie pomiędzy Fundacją ClientEarth a spółką PGE GiEK, właścicielem m.in. Elektrowni Bełchatów. W związku z kryzysem klimatycznym, którego przyczyną jest emitowanie gazów cieplarnianych, organizacja domaga się odejścia od spalania węgla brunatnego w 11 blokach węglowych w Bełchatowie do 2030 roku i w ostatnim do 2035 roku. Choć sprawa nie została rozstrzygnięta, dzisiejszą decyzję aktywiści uważają za przełomową: sąd uznał bowiem powagę problemu i zobowiązał obydwie strony do rozpoczęcia rozmów ugodowych. Ich rezultat poznamy za 3 miesiące.

Przed Sądem Rejonowym w Łodzi spotkali się we wtorek przedstawiciele Fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi i spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, właściciel elektrowni w Bełchatowie. Pozew, złożony przez Client Earth w ubiegłym roku, dotyczy szkód w środowisku naturalnym – traktowanym jako dobro wspólne – w wyniku działalności elektrowni.

Choć sprawa nadal nie jest rozstrzygnięta, dzisiejszą decyzję aktywiści uważają za przełomową: sąd uznał bowiem powagę problemu i zobowiązał obydwie strony do rozpoczęcia rozmów ugodowych. Na znalezienie porozumienia – na przykład wypracowanie strategii ograniczania emisji CO2 do atmosfery – strony dostały 3 miesiące.

Czytaj także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią węglową w Europie i największą elektrownią na węgiel brunatny na świecie. Jak podaje ClientEarth, od początku działalności wyemitowała około miliarda ton dwutlenku węgla do atmosfery, czyli tyle, ile cały kraj emituje w ciągu trzech lat. Elektrownia Bełchatów jest największym pojedynczym emitentem CO2 w Europie.

„Prawo do czystego środowiska i bezpiecznej przyszłości”

Fundacja domaga się odejścia od spalania węgla brunatnego w 11 najstarszych blokach elektrowni do 2030 roku i w ostatnim bloku do 2035 roku. Żądania uzasadnia się wielowymiarowe niszczenie środowiska, do którego ClientEarth zalicza: pogłębianie kryzysu klimatycznego poprzez emisje dwutlenku węgla, odwadnianie regionu, a także zanieczyszczanie gleby i powietrza.

Oparto się m.in. na raportach Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), ekspertyzach w zakresie wpływu kompleksu bełchatowskiego na środowisko oraz na analizach ekonomicznych dowodzących efektywności zastąpienia węgla brunatnego w Elektrowni Bełchatów czystymi źródłami energii.

Czytaj także: Pozew w sprawie Elektrowni Bełchatów. Instalacja “zagrożeniem dla środowiska jako dobra wspólnego”

“Ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy może być przełomem w polskiej transformacji energetycznej. Dla Polek i Polaków wygaszanie bloków w Elektrowni Bełchatów może być sygnałem, że ich prawo do czystego środowiska i bezpiecznej przyszłości klimatycznej jest ważniejsze niż węgiel” – skomentowała werdykt Monika Sadkowska, rzeczniczka ds. kampanii w ClientEarth.

Czy strony znajdą rozwiązanie?

Pozwana strona deklaruje chęć dialogu. „Grupa PGE, w tym spółka PGE GiEK, do której należy Elektrownia Bełchatów, w pełni respektuje oraz realizuje proces transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnym, jak również pozostaje otwarta na dialog” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze.

“Z satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu. Jesteśmy gotowi na to, żeby wspólnie z PGE GiEK rozpocząć rozmowy i wypracować rozwiązania bezpieczne dla ludzi, klimatu i środowiska. Te rozmowy muszą jednak odbywać się w duchu tego, o czym powiedział sąd: kryzys klimatyczny jest faktem i wyzwaniem dla nas wszystkich, także dla operatorów elektrowni, którzy nie mogą uciekać odpowiedzialności. A działać w kwestii klimatu musimy szybko i pilnie, co potwierdzają zarówno naukowcy, jak i obywatele – 81 proc. osób w Polsce uważa kryzys klimatyczny za bezpośrednie zagrożenie” – powiedziała w oświadczeniu Ilona Jędrasik, kierowniczka programu Polska Energia w ClientEarth.

Wynik rozmów poznamy w ciągu najbliższych miesięcy.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pawel_Brzozowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.