Udostępnij

Unijna strategia klimatyczna: Polska musi przyspieszyć rozwój OZE

23.01.2024

Polska musi przyspieszyć, by osiągnąć wyznaczony przez Komisję Europejską cel dotyczący odnawialnych źródeł energii. Ich udział w miksie energetycznym w całej Wspólnocie w 2030 roku ma wynieść 40 proc. W Polsce ma to być 31 proc. Z wypełnieniem takiego zobowiązania może być problem – alarmuje Fundacja Instrat. Nasz kraj ma jednak szansę na wyraźną, zieloną transformację w sektorze elektroenergetycznym.

Dziś rząd deklaruje, że do 2030 roku udział OZE w miksie energetycznym Polski wyniesie 23 proc. Nie współgra to z unijnymi planami przedstawionymi w najnowszej strategii dotyczącej klimatu – czyli w planie „Fit for 55”. Komisja Europejska chce, by za 10 lat suma wszystkich emisji gazów cieplarnianych w Unii spadła o 55 procent wobec poziomów z 1990 roku. Według Brukseli nie uda się to bez mocnego postawienia na odnawialne źródła.

Zdaniem analityków z Fundacji Instrat Polska może osiągnąć unijny cel dotyczący OZE. Co więcej ich udział w miksie może być wyższy od wymagań Brukseli. Odnawialne źródła mogłyby dawać nawet 33 procent energii w ostatecznym jej zużyciu. Polski cel OZE może tak wyglądać, jeśli osiągniemy 61-procentowy udział czystej, odnawialnej energii w wytwarzaniu energii i ok. 15 proc. w transporcie. Co więcej, według ekspertów z Instratu takie rozwiązanie będzie się po prostu opłacać.

Polski cel OZE: możemy osiągnąć nawet 33 proc.

– Jak pokazaliśmy w raporcie “Co po węglu? Potencjał OZE w Polsce” koszt wytwarzania energii wzrośnie o 61 proc., jeżeli dalej będziemy realizować scenariusz rządowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). Tak jednak nie musi być! Nasze obliczenia wyraźnie pokazują, że koszty mogą zostać obniżone nawet o 50 proc. w porównaniu z PEP2040, jeśli postawimy na fotowoltaikę i wiatraki – przekonuje Adrianna Wrona, ekonomistka i ekspertka Fundacji Instrat.

Czytaj również: Specustawa jądrowa do konsultacji. Inwestycje w atom mają być łatwiejsze

Wrona dodaje, że wyższe cele dotyczące wykorzystania OZE w Polsce będą możliwe do osiągnięcia dzięki ułatwieniom dla inwestycji. Chodzi między innymi o odblokowanie rozwoju elektrowni wiatrowych na lądzie. Dziś rządzący nie mają wobec niej wielkich planów, a Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku skupia się na farmach na morzu. Przez ograniczenia prawne wiele terenów jest wyłączonych z planów budowy elektrowni wiatrowych, bo znajdowałyby się one zbyt blisko zabudowań. Zdaniem analityków Instratu Polska powinna też modernizować sieć energetyczną i wzmacniać wciąż wysokie zainteresowanie domową fotowoltaiką.

Zacząć wypadałoby od zadeklarowania ambitnego celu OZE podsumowuje Adrianna Wrona.

Oprócz nowych celów wykorzystania OZE pakiet „Fit for 55” wprowadza nowe zasady handlu emisjami czy wprowadzenie tak zwanych „ceł klimatycznych”. Plan Komisji Europejskie jest jednak krytykowany przez niektórych komentatorów, którzy zalecają osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku – czyli dekadę wcześniej, niż zakładają unijne deklaracje.

Zdjęcie: Oleg Senkov/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.