Udostępnij

Latem susza i pożary, teraz powódź. Kolejny kryzys na południu Australii

25.03.2021

Od kilku dni południowa część Australii zmaga się z poważną powodzią. Dziesiątki miast zostały odcięte od świata, ewakuowano kilkanaście tysięcy osób. Choć powodzie w Australii w tej części roku nie są niczym wyjątkowym, to tym razem problem potęguje dodatkowo zjawisko La Niña. Swoją rolę odgrywać może również ocieplenie klimatu. Najprawdopodobniej wraz z postępem zmian klimatycznych takich zjawisk będzie więcej i będą one bardziej niszczycielskie.

W związku z ulewnymi deszczami, które nawiedziły południową część Australii, mieszkańcy regionu zmagają się z poważną powodzią. Jak podaje Biuro Meteorologiczne Australii, zasięg żywiołu objął obszar porównywalny powierzchnią do Alaski. Mieszka tam łącznie około 10 milionów ludzi.

Wiele miejsc zostało całkowicie odciętych z powodu otaczającej ich wody. Od kilku dni lokalne służby zajmują się dostarczaniem żywności dla osób potrzebujących pomocy. Jak podają lokalne media, z najbardziej niebezpiecznych miejsc ewakuowano do tej pory co najmniej 18 tysięcy osób. Władze nie wykluczają, że konieczne będą kolejne tego typu akcje.

Powódź a Australii: brak deszczu to nie koniec problemu

W najnowszym komunikacie lokalne służby meteorologiczne ostrzegają, że uspokojenie pogody nie oznacza jeszcze końca problemu. Woda z opadów nadal spływa, zagrażającym tym samym mieszkańcom regionu. Żywioł nadal stanowi niebezpieczeństwo dla dużej części stanu Nowa Południowa Walia.

Czytaj także: Liczba katastrof związanych ze zmianami klimatu dwa razy większa niż w latach 80. i 90.

Winne zmiany klimatu?

Nowa Południowa Walia to region, który regularnie dotykany jest przez fale pożarów. W ostatnich latach przybrały one wyjątkowo niszczycielską postać, m.in. ze względu na suszę. Wobec tego przy okazji kolejnego ekstremum pogodowego naturalnie pojawiły się pytania o związek powodzi ze zmianami klimatu.

Wielu komentatorów w australijskiej prasie zwraca uwagę, że skala zjawiska ma związek z naturalnym zjawiskiem La Niña, które oznacza niższe temperatury powietrza nad powierzchnią oceanów i tym samym wpływa na opady deszczu. Joelle Gergis, starsza wykładowczyni nauk o klimacie w Australian National University, zwraca jednak uwagę, że nie wyklucza to wpływu zmian klimatu.

Czytaj także: Lato w Australii trwa o miesiąc dłużej niż w latach 50. “Ekstremalne upały są śmiertelnym zagrożeniem”

„Niedawna powódź w Nowej Południowej Walii jest zgodna z tym, czego możemy się spodziewać w miarę postępujących zmian klimatycznych. (…) Podczas gdy Australia zawsze doświadczała powodzi, katastrofy takie jak ta w Nowej Południowej Walii będą prawdopodobnie stawały się częstsze i bardziej intensywne w miarę postępujących zmian klimatycznych” – komentowała Gergis na łamach „The Conversation„.

Klimatolożka zaznacza, że dokładny wpływ zmian klimatu na obecną katastrofę wymaga złożonej analizy. Podkreśla przy tym, że wpływ na skalę zjawiska może mieć ponadto zurbanizowanie terenu.

_

Korzystałem z informacji i materiałów opublikowanych przez australijskie służby, lokalne media i na portalu akademickim „The Conversation”.

Zdjęcie: Shutterstock/Harley Kingston

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.