Udostępnij

Portugalia chce mieć 80 proc. prądu z OZE w 2026 r. Przyspiesza z powodu wojny w Ukrainie

10.04.2022

Portugalski rząd zapowiada przyspieszenie działań w kierunku dekarbonizacji energetyki. W związku z wojną w Ukrainie Portugalia planuje osiągnąć próg 80 proc. produkcji energii z OZE już w 2026 roku. To 4 lata wcześniej niż pierwotnie planowano.

O nowych planach związanych z transformacją energetyczną kraju strona rządowa poinformowała podczas konferencji prasowej. Deklaracja ma związek z zaprzysiężeniem rządu po wyborach wygranych ponownie przez Partię Socjalistyczną.

Z powodu wojny na Ukrainie – i obieranym przez UE kierunkiem odejścia od paliw kopalnych – trzeci rząd António Costy planuje przyspieszenie działań w kierunku neutralności klimatycznej. W przypadku Portugalii oznacza to w praktyce ograniczenie roli gazu i ropy naftowej w miksie energetycznym. Zapowiedziano, że już w 2026 roku 80 proc. energii elektrycznej produkowanych będzie ze źródeł odnawialnych. Dziś jest to ok. 60 procent.

Choć jako powód decyzji rząd wskazuje sytuację związaną z wojną w Ukrainie, należy podkreślić, że Portugalia należy do grona państw UE najmniej uzależnionych od paliw z Rosji. Ropa i gaz są istotnym elementem miksu energetycznego, jednak dominują inne kierunki importu.

Czytaj także: Raport IPCC: Możemy zatrzymać ocieplenie u progu 1,5 st. Celsjusza. „Teraz albo nigdy”

Portugalia na drodze do zeroemisyjności dzięki OZE w 2050 roku

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2020 roku źródła odnawialne stanowiły jedną trzecią miksu energetycznego Portugalii.

Rok później, przy okazji publikacji raportu na temat kraju, IEA chwaliła Portugalię za ambitne plany i działania na rzecz dekarbonizacji gospodarki. Udało się bowiem znacząco zwiększyć udział OZE w produkcji energii. „Plan działania na rzecz neutralności klimatycznej pokazuje silne zaangażowanie w elektryfikację gospodarki i zapewnienie bezpiecznej i przystępnej cenowo transformacji energetycznej” – powiedział wówczas w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor IEA.

Czytaj także: Nowy pomysł na przekonanie ludzi do wiatraków. „Darmowy prąd dla okolicy”

Największym wyzwaniem pozostaje odejście od dwóch znaczących paliw kopalnych w energetyce: ropy naftowej i gazu. Jak informowaliśmy w listopadzie, zamknięta została tam ostatnia elektrownia węglowa. Z danych operatora energetycznego wynika, że pod koniec zeszłego roku OZE odpowiadały za blisko 60 proc. produkowanej energii elektrycznej. Jedną czwartą energii dostarczały farmy wiatrowe, zbliżoną ilość elektrownie wodne, a ok. 4 proc. fotowoltaika. Do tego doliczyć należy spalaną biomasę, liczoną przez kraj jako OZE. Kraj nie posiada elektrowni jądrowych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/MarcelClemens

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.