Udostępnij

Portugalia chce mieć 80 proc. prądu z OZE w 2026 r. Przyspiesza z powodu wojny w Ukrainie

10.04.2022

Portugalski rząd zapowiada przyspieszenie działań w kierunku dekarbonizacji energetyki. W związku z wojną w Ukrainie Portugalia planuje osiągnąć próg 80 proc. produkcji energii z OZE już w 2026 roku. To 4 lata wcześniej niż pierwotnie planowano.

O nowych planach związanych z transformacją energetyczną kraju strona rządowa poinformowała podczas konferencji prasowej. Deklaracja ma związek z zaprzysiężeniem rządu po wyborach wygranych ponownie przez Partię Socjalistyczną.

Z powodu wojny na Ukrainie – i obieranym przez UE kierunkiem odejścia od paliw kopalnych – trzeci rząd António Costy planuje przyspieszenie działań w kierunku neutralności klimatycznej. W przypadku Portugalii oznacza to w praktyce ograniczenie roli gazu i ropy naftowej w miksie energetycznym. Zapowiedziano, że już w 2026 roku 80 proc. energii elektrycznej produkowanych będzie ze źródeł odnawialnych. Dziś jest to ok. 60 procent.

Choć jako powód decyzji rząd wskazuje sytuację związaną z wojną w Ukrainie, należy podkreślić, że Portugalia należy do grona państw UE najmniej uzależnionych od paliw z Rosji. Ropa i gaz są istotnym elementem miksu energetycznego, jednak dominują inne kierunki importu.

Czytaj także: Raport IPCC: Możemy zatrzymać ocieplenie u progu 1,5 st. Celsjusza. „Teraz albo nigdy”

Portugalia na drodze do zeroemisyjności dzięki OZE w 2050 roku

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2020 roku źródła odnawialne stanowiły jedną trzecią miksu energetycznego Portugalii.

Rok później, przy okazji publikacji raportu na temat kraju, IEA chwaliła Portugalię za ambitne plany i działania na rzecz dekarbonizacji gospodarki. Udało się bowiem znacząco zwiększyć udział OZE w produkcji energii. „Plan działania na rzecz neutralności klimatycznej pokazuje silne zaangażowanie w elektryfikację gospodarki i zapewnienie bezpiecznej i przystępnej cenowo transformacji energetycznej” – powiedział wówczas w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor IEA.

Czytaj także: Nowy pomysł na przekonanie ludzi do wiatraków. „Darmowy prąd dla okolicy”

Największym wyzwaniem pozostaje odejście od dwóch znaczących paliw kopalnych w energetyce: ropy naftowej i gazu. Jak informowaliśmy w listopadzie, zamknięta została tam ostatnia elektrownia węglowa. Z danych operatora energetycznego wynika, że pod koniec zeszłego roku OZE odpowiadały za blisko 60 proc. produkowanej energii elektrycznej. Jedną czwartą energii dostarczały farmy wiatrowe, zbliżoną ilość elektrownie wodne, a ok. 4 proc. fotowoltaika. Do tego doliczyć należy spalaną biomasę, liczoną przez kraj jako OZE. Kraj nie posiada elektrowni jądrowych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/MarcelClemens

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.