Udostępnij

Pożar strawił 200 hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego. „Spłonęły siedliska ptaków”

14.04.2020

W Niedzielę Wielkanocną w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł jeden z największych pożarów ostatnich lat. Straty są szacowane na około 100 tysięcy złotych.

Przez ogromny pożar w Biebrzańskim PN spłonęły siedliska wodniczki, dubelta, podróżniczka, błotniaka stawowego i łąkowego oraz rycyka. „Te rzadkie gatunki ptaków nie są spotykane w wielu miejscach naszego kraju, a dolina Biebrzy jest ich ostoją” – czytamy na profilu Parku na Facebooku. Zwracają uwagę na to, że rozpoczął się okres lęgowy, więc straty przyrodnicze są ogromne.

Ogień strawił prawie 200 hektarów łąk, lasów i nieużytków. Gasiło go dziewięć jednostek. Rozprzestrzeniał się bardzo szybko – przez silny wiatr i mocno wysuszoną ziemię. Udało się go opanować dopiero po kilkukrotnym zrzuceniu wody z samolotu gaśniczego.

Powodem, obok suszy, było prawdopodobnie wypalanie traw niedaleko Parku.

Przyrodnicy i leśnicy przypominają, że palenie trawy jest nielegalne i grozi karą grzywny do 5 tys. zł, a nawet pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Rolnicy przez takie wykroczenie mogą również stracić część dopłat. W skrajnych przypadkach są im odbierane wszystkie dofinansowania. W 2019 roku strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych średnio co 9 minut.

https://www.facebook.com/395662660519750/photos/pcb.2791644854254840/2791642430921749/?type=3&theater

Przez bezśnieżną zimę i suche przedwiośnie, poziom zagrożenia pożarowego w lasach jest ogromny. Spadają też poziomy rzek. – Zasoby wodne w rzekach powinny się odnawiać wraz z topniejącym śniegiem. Przez bezśnieżną zimę nie wyszliśmy do końca ze stanu suszy z zeszłego roku – mówił w rozmowie ze SmogLabem ekohydrolog Sebastian Szklarek.

Czytaj także: “Dla przyszłych pokoleń biała zima będzie jak wyczekany cukierek”

Mapa Polski z informacją o zagrożeniu pożarowym w niedzielę (12.04) była cała oznaczona czerwonym kolorem.

 class=
Instytut Badawczy Leśnictwa

Po poniedziałkowych i wtorkowych opadach sytuacja się poprawiła. Obecnie w większości regionów poziom zagrożenia jest określany jako „średni”.

 class=
Instytut Badawczy Leśnictwa

Zdjęcie: yelantsevv/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.