Poziom Atlantyku u wybrzeży USA podnosi się najszybciej od 2 tysięcy lat

1546
0
Podziel się:

Badacze z amerykańskiego Rutgers University przyjrzeli się wzrostowi poziomu Atlantyku w sześciu lokalizacjach wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA. Dzięki temu dowiedli, że poziom mórz w XX wieku rósł najszybciej od ponad 2 tysiącleci.

Naukowcy z Rutgers University jako pierwsi zbadali, jak poziom mórz zmieniał się w tak długiej perspektywie. Dlatego przebadali sześć punktów wzdłuż wybrzeży Atlantyku. Udało się wyodrębnić różne czynniki, wpływające na ten proces, jednak to ocieplenie planety okazuje się najistotniejsze. Z przeprowadzonej analizy wynika, że tempo zmian w XX wieku było ponad dwukrotnie większe od średniej z wieków I-XVIII.

Wyniki przytoczonych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Communications„.

W ostatnich 100 latach największy wpływ na przyspieszenie wzrostu poziomu mórz miały globalne czynniki związane ze zmianami klimatycznymi: topnienie lodowców i rozszerzalność cieplna wody. W badanych lokalizacjach, począwszy od 1900 roku, odnotowano wzrost od 2,6 do 3,6 milimetra rocznie.

Czytaj także: Za 100 lat część Gdańska i Hel mogą znaleźć się pod wodą

„Dogłębne zrozumienie zmian poziomu morza w poszczególnych miejscach w perspektywie długoterminowej jest niezbędne dla planowania regionalnego i lokalnego oraz reagowania na przyszły wzrost poziomu mórz” – powiedziała w oświadczeniu dr Jennifer S. Walker z Rutgers University – New Brunswick, główna autorka badania.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Źródła: Rutgers University, „Nature Communications”

Zdjęcie: Shutterstock/Daniel Tarrago

Podziel się: