Udostępnij

Poziom Atlantyku u wybrzeży USA podnosi się najszybciej od 2 tysięcy lat

05.04.2021

Badacze z amerykańskiego Rutgers University przyjrzeli się wzrostowi poziomu Atlantyku w sześciu lokalizacjach wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA. Dzięki temu dowiedli, że poziom mórz w XX wieku rósł najszybciej od ponad 2 tysiącleci.

Naukowcy z Rutgers University jako pierwsi zbadali, jak poziom mórz zmieniał się w tak długiej perspektywie. Dlatego przebadali sześć punktów wzdłuż wybrzeży Atlantyku. Udało się wyodrębnić różne czynniki, wpływające na ten proces, jednak to ocieplenie planety okazuje się najistotniejsze. Z przeprowadzonej analizy wynika, że tempo zmian w XX wieku było ponad dwukrotnie większe od średniej z wieków I-XVIII.

Wyniki przytoczonych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Communications„.

W ostatnich 100 latach największy wpływ na przyspieszenie wzrostu poziomu mórz miały globalne czynniki związane ze zmianami klimatycznymi: topnienie lodowców i rozszerzalność cieplna wody. W badanych lokalizacjach, począwszy od 1900 roku, odnotowano wzrost od 2,6 do 3,6 milimetra rocznie.

Czytaj także: Za 100 lat część Gdańska i Hel mogą znaleźć się pod wodą

„Dogłębne zrozumienie zmian poziomu morza w poszczególnych miejscach w perspektywie długoterminowej jest niezbędne dla planowania regionalnego i lokalnego oraz reagowania na przyszły wzrost poziomu mórz” – powiedziała w oświadczeniu dr Jennifer S. Walker z Rutgers University – New Brunswick, główna autorka badania.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Źródła: Rutgers University, „Nature Communications”

Zdjęcie: Shutterstock/Daniel Tarrago

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.