Prezes PiS zapowiada zakaz hodowli zwierząt futerkowych. „Ustawę poprą wszyscy dobrzy ludzie”

1416
0
Podziel się:
Kaczyński 5 dla zwierząt

Podczas wtorkowej (8.09) konferencji prasowej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziano projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt. Wśród propozycji znalazł się zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Prezes PiS deklaruje, że liczy na poparcie ponad podziałami.

We wtorkowe popołudnie zapowiedziany został projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt w Polsce. Nowe regulacje, zwane piątką dla zwierząt, przedstawione zostały jako propozycja, która powstała przy szczególnym zaangażowaniu młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości.

„To jest ustawa, którą z całą pewnością poprą w Polsce wszyscy dobrzy ludzie. Jestem o tym głęboko przekonany” – powiedział podczas konferencji Jarosław Kaczyński.

Główne propozycje

Wśród propozycji znalazły się regulacje dotyczące m.in. ograniczenia uboju rytualnego, zakazu hodowli zwierząt futerkowych, zwiększenia kompetencji organizacji pozarządowych oraz ściślejszych kontroli schronisk dla zwierząt.

Czytaj także: Koniec hodowli zwierząt na futra w Holandii

Według przedstawionych założeń, ubój rytualny ma być możliwy wyłącznie w zakresie, jaki jest niezbędny dla potrzeb związków wyznaniowych.

Projekt zakłada także, że organizacje prozwierzęce mogłyby korzystać z asysty policyjnej podczas odbierania źle traktowanych zwierząt. Schroniska miałyby podlegać częstszym kontrolom, a inspekcja weterynaryjna zostać wzmocniona możliwością nakładania mandatów.

Czytaj również: Zoolog: kwestionowanie świadomości ssaków i ptaków to ignorancja

„Na mocy nowych regulacji schroniska będą mogły być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe i organizacje pożytku publicznego” – powiedział prezentujący założenia projektu Michał Moskal, szef młodzieżówki PiS. „Nałożymy wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska i które w nich pracują” – podkreślił Moskal.

Będzie porozumienie ponad podziałami?

Pierwsze komentarze ze strony opozycji wskazują na ostrożne podejście do propozycji i oczekiwanie na szczegóły projektu.

Czytaj także: Co roku przez polowania ginie ponad 200 tysięcy ptaków. “Są zabijane wyłącznie dla rozrywki”

„Zależy nam na wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań dla zwierząt, więc liczymy na merytoryczną pracę nad projektem wszystkich środowisk politycznych i organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną zwierząt. (…) Czekamy na projekt i liczymy na prawdziwą, parlamentarną debatę. Czas na zakaz hodowli na futra!” – napisano w facebookowym oświadczeniu Partii Zielonych. Podkreślono przy tym, że nie możemy zapominać o zwierzętach dzikich, w tym ptakach zabijanych przez myśliwych.

https://www.facebook.com/partiazieloni/posts/10157858991152695

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rokas Tenys

Źródło: Youtube/PiS, FB

Podziel się: