Udostępnij

Organizacje pozarządowe: przepisy o strefach czystego transportu „zawierają szkodliwe rozwiązania”

26.11.2020

Organizacje pozarządowe krytykują zmiany w przepisach o Strefach Czystego Transportu ogłoszone przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu. W apelu do resortu piszą: „zmiany (…) są nieprecyzyjne, zawierają wiele szkodliwych rozwiązań i w praktyce uniemożliwiają podjęcie przez miasta skutecznych działań w zakresie ograniczania zanieczyszczeń z transportu.”

Przypomnijmy: resort zajmujący się środowiskiem i klimatem przedstawił planowane zmiany w przepisach o Strefach Czystego Transportu (SCT), które w założeniu miały pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza emitowanymi przez pojazdy. W propozycjach znalazły się m.in. zapisy, dzięki którym do SCT wjadą starsze diesle (od 2031 roku wjazd miałyby jedynie te, spełniające normę Euro6). Ministerstwo planuje wprowadzenie opłaty za poruszanie się po SCT i specjalne uprawnienia dla aut wypożyczanych w car-sharingu (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Zastrzeżenia do tych propozycji zgłosiła grupa organizacji pozarządowych: Polski Alarm Smogowy, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, Fundacja Frank Bold, Krakowski Alarm Smogowy, Warszawa Bez Smogu, Dolnośląski Alarm Smogowy i Warszawski Alarm Smogowy.

Jakie są najpoważniejsze zarzuty?

Pierwszym punktem, na który zwracają uwagę aktywiści, jest to, że wymagania dla samochodów wjeżdżających do strefy, nie dotyczą pojazdów należących do mieszkańców. „Jak pokazują badania przeprowadzone w Krakowie, przynajmniej 60 proc. samochodów jeżdżących codziennie po ulicach miasta to samochody należące do mieszkańców. Jeśli nie będą oni musieli się stosować do wymogów strefy, ograniczenie emisji zanieczyszczeń z ruchu samochodowego będzie w praktyce niemożliwe” – czytamy w apelu.

Czytaj także: Będzie 500 zł mandatu za wjazd do stref bez spalin. Ale takich stref nie ma

Jak zaznacza strona społeczna, wjazd do SCT nie powinien być uzależniony od wieku samochodu, a od jego emisyjności.

„Propozycja Ministerstwa świadczy niestety o braku zrozumienia idei stref czystego transportu. Z jednej strony resort proponuje, aby pojazdy mieszkańców nie były objęte wymogami Strefy, z drugiej strony konsekwentnie pomija fakt, iż stare samochody z silnikiem benzynowym emitują wielokrotnie mniej zanieczyszczeń niż nowsze od nich pojazdy z silnikiem diesla” – piszą aktywiści. Podają również przykłady z innych europejskich miast, gdzie takie ograniczenia już wprowadzono. W jednej z pierwszych stref w Berlinie dopuszczono poruszanie się nawet 20-letnich pojazdów z silnikiem benzynowym. Z kolei po Paryżu mogą jeździć pojazdy benzynowe wyprodukowane po 1997 r., a diesli starszych niż 11 lat (nie spełniających normy Euro 5) w przyszłym roku na ulicach stolicy Francji już nie będzie.

Kolejnym zarzutem jest to, że resort nie przewiduje wprowadzania łagodnych stref na dużych obszarach. W apelu czytamy, że mała strefa, do której wpuszczone zostaną tylko najnowsze auta, nie będzie mieć na jakość powietrza żadnego wpływu. Ustawa, zdaniem organizacji, musi być dostosowana do lokalnych uwarunkowań. Poza tym lista pojazdów dopuszczonych do SCT jest tak długa, że trudno będzie jej pilnować. „A na ulicach nadal będzie panował chaos i smog” – dodają autorzy apelu.

Jakich zmian potrzebują SCT?

Organizacje zawarły te propozycje w trzech punktach:

  1. SCT musi obowiązywać także mieszkańców;
  2. Samorządy muszą mieć możliwość wprowadzania dużych, ale łagodnych stref, żeby stopniowo przyzwyczajać kierowców do zmian;
  3. System musi być jednolity i prosty. „Kierowca samochodu spełniającego odpowiednie wymagania powinien mieć prawo wjazdu do każdej SCT w polskich miastach, bez konieczności zapoznawania się z lokalnymi przepisami” – czytamy w piśmie.

Apel już został przekazany ministrowi Michałowi Kurtyce.

Zdjęcie: PhokoRK/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.