Udostępnij

„Przez zeroemisyjność zagłodzimy przyrodę”. Klimatyczna Bzdura Roku wybrana

14.02.2024

Zmiana klimatu jest kwestią szeroko komentowaną – nie tylko przez badaczy. Portal „Nauka o klimacie” przypomina, że – jak dowiedziono na różne sposoby – mamy dziś do czynienia z globalnym ociepleniem. Przyczyną jest spowodowany przez ludzi wzrost koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Mowa głównie o głównie dwutlenku węgla i metanie. Jednak nie dla wszystkich jest to jasne.

Pomimo tego, w XXI w., przy powszechnym dostępie do badań naukowych i wydawałoby się – zaawansowanej edukacji, w debacie publicznej regularnie dochodzi do zaprzeczania elementarnym i potwierdzonym naukowo faktom na temat klimatu. Dochodzi też do powielania „własnych wymysłów nieznajdujących oparcia w faktach” – jak piszą organizatorzy plebiscytu „Klimatyczna Bzdura Roku”.

Klimatyczna Bzdura Roku rozstrzygnięta

Serwis Nauka o klimacie uświadamia, z czym wiążą się takie wypowiedzi, które tylko powielają nadal funkcjonujące mity. Każdego roku zapraszają Internautów do wzięcia udziału w głosowaniu w ramach plebiscytu „Klimatyczna Bzdura Roku”. Serwis informuje, że biorą w nim udział osoby wypowiadające się na temat klimatu, które powielają wprowadzające w błąd tezy. Analizowane są wypowiedzi, które padły w mediach polskojęzycznych w 2023 r.

Jako najbardziej absurdalną wypowiedź ubiegłego roku internauci wybrali słowa posłanki PiS Marii Kurowskiej:

Jeśli będzie zeroemisyjność i nie będzie CO2 w powietrzu, to zagłodzimy przyrodę, bo z czego będzie się rozwijać?”

 class=

Wypowiedź posłanki sugeruje, że roślinność na Ziemi do przetrwania potrzebuje emisji CO2 z przemysłu. W rzeczywistości jednak, jak tłumaczą organizatorzy plebiscytu, rośliny, zwierzęta i gleby uwalniają wystarczająco dużo dwutlenku węgla. Organizmy prowadzące fotosyntezę mogą się utrzymać przy życiu.

Posłanka Kurowska otrzyma w nagrodę podręcznik „Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” autorstwa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze pani poseł w przyszłym roku uniknie nominacji – mówią organizatorzy. 

Kolejne miejsca na niechlubnym podium zajęły zdania wypowiedziane przez Krzysztofa Bosaka oraz Jacka Wilka.

 class=
 class=

Z czego wynika powielanie nieprawdy? „Szwankuje podstawowa wiedza”

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji głosami internautów zwyciężyła wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. Poddał wtedy w wątpliwość konsensus naukowy dotyczący przyczyn zmiany klimatu.

„Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmian klimatu]”

 class=

Sprawdziliśmy u źródła, skąd się biorą i z czego wynikają tak absurdalne stwierdzenia. Gdzie popełnia się błędy, prowadzące do wciąż widocznej, społecznej niewiedzy?

– Myślę, że rzeczywiście wielu osobom bardzo szwankuje wiedza na temat podstawowych procesów przyrodniczych, które, niestety – są bardzo złożone – mówi zapytana przez SmogLab dr Aleksandra Kardaś, red. naczelna portalu Nauka o Klimacie.

Naukowczyni dodaje: – Może więc nie jest dziwne, że trudno je zrozumieć, ale w efekcie zdarzają się zbyt duże uproszczenia. Tak, jak w przypadku wypowiedzi, która zwyciężyła w plebiscycie, w której posłanka Kurowska zasugerowała, że kiedy my przestaniemy produkować CO2, to ten gaz zupełnie zniknie z atmosfery i zabraknie go dla roślin prowadzących fotosyntezę.

Dr Kardaś przypomina przy tym, że dwutlenek węgla jest naturalnie emitowany z bardzo wielu źródeł. Przede wszystkim przez oddychanie roślin i zwierząt.

– Widać, że przynajmniej niektórzy z nas nie wiedzą, że w takich kwestiach przyroda dąży do równowagi. Jeżeli mamy organizmy, które jakiegoś gazu potrzebują i funkcjonują na naszej planecie od milionów lat, to pewnie coś im ten związek dostarcza. W tym przypadku – one same – razem z resztą biosfery, do tego wystarczają. Niestety, biorąc udział w dyskusjach widzę, że wielu osobom brakuje podstawowej wiedzy o obiegu węgla w przyrodzie – dodaje nasza rozmówczyni.

Więcej klimatycznych bzdur znajduje się w podsumowaniu organizatorów. Każda „klimatyczna bzdura” otrzymała także naukowy komentarz.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Shawn Goldberg

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.