Udostępnij

Przez zmiany klimatu ponad połowa znanych patogenów stanowi większy problem

21.09.2022

Zmiany klimatyczne wpływają na problematyczność chorób wywoływanych wśród ludzi przez patogeny, takie jak m.in. wirusy, bakterie i grzyby. Dotyczy to ponad połowy z nich. Autorzy badania są zdania, że wrażliwych na ocieplenie czynników jest zbyt wiele, by dostosować się do zmian. Powinniśmy stawiać na ograniczenie skali problemu poprzez zmniejszenie naszego wpływu na klimat.

Kompleksowy przegląd literatury naukowej dowodzi, że w przypadku 58 proc. znanych ludzkości patogenów odnotowuje się większą problematyczność z powodu postępujących zmian klimatu. Analiza dotyczyła takich czynników chorobowych, jak m.in. wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty. Przeanalizowanych zostało ponad 70 tys. artykułów naukowych podejmujących ten temat.

Wyniki wspomnianych prac opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Climate Change”

„Wiedzieliśmy, że zmiany klimatu mogą wpływać na choroby człowieka powodowane przez patogeny” – powiedziała w oświadczeniu współautorka publikacji, Kira Webster. „Jednak wraz z rozwojem naszej bazy danych staliśmy się zarówno zafascynowani, jak i zmartwieni przytłaczającą liczbą dostępnych studiów przypadku, które już pokazują, jak bardzo jesteśmy podatni na stale rosnące emisje gazów cieplarnianych” – podkreśla doktorantka geografii w University of Hawaiʻi w Mānoa.

Zmiany klimatu zbliżają nas do patogenów

Autorzy analizy, bazując na dotychczasowych wynikach badań, wskazują cztery kluczowe procesy, które wpływają na wzrost problematyczności chorób wywoływanych przez patogeny.

Po pierwsze, patogeny zbliżają się do nas. Zmiany klimatyczne powodują m.in. migrację zwierząt, równocześnie zwiększając ryzyko przeniesienia patogenu na człowieka. Dotyczy to na przykład komarów, kleszczy i niektórych ssaków, odpowiedzialnych – kolejno – za rozprzestrzenianie się dengi, boreliozy, Eboli i innych chorób wirusowych.

Z drugiej strony to ludzie zbliżają się do patogenów, co wynika wprost z konieczności migracji klimatycznych, a więc takich, które mają związek z uciążliwymi i niebezpiecznymi zjawiskami, takimi jak chociażby susze. Jak informowaliśmy na łamach SmogLabu, kolejne badania i raporty ujawniają skalę migracji, do której dojść może na skutek dalszego ocieplenia. Według jednego z nich, w przypadku bierności świata wobec problemu w 2070 roku niezdatnym do zamieszkiwania może stać się obszar zajmowany wówczas przez 3,5 miliarda osób. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

Klimat i działanie patogenów. Większa zjadliwość i mniejsza odporność

Trzeci wspomniany proces dotyczy bezpośredniego wpływu warunków klimatycznych na określone aspekty patogenów. Mówiąc najprościej, w przypadku części z nich zmiany klimatyczne sprzyjają replikacji, a także przyczyniają się do wydłużenia okresu aktywności. Mogą także m.in. zwiększać zjadliwość patogenu w kontakcie z człowiekiem.

Ostatni z aspektów dotyczy ludzi. Pod wpływem niektórych warunków wynikających ze zmiany klimatu możemy stawać się mniej odporni na działanie patogenów. Dotyczyć to może m.in. indywidualnych zmian kondycji naszych organizmów w związku z nowymi warunkami pogodowymi, ale i problemów społecznych. W badaniach wykazano, że w niektórych krajach susze sprzyjały złym warunkom sanitarnym, pogłębiając problem takich chorób jak cholera, czerwonka czy chlamydioza.

Czytaj także: Ocieplenie planety przyniesie więcej wojen w Afryce. I pogłębi kryzys migracyjny

Adaptacja będzie bardzo trudna. Naukowcy apelują o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

„Biorąc pod uwagę rozległe i wszechobecne konsekwencje pandemii COVID-19, odkrycie ogromnego problemu dla zdrowia [publicznego – przyp. red.], który wynika z emisji gazów cieplarnianych, było naprawdę przerażające” – powiedział w oświadczeniu prof. Camilo Mora, główny autor badania z University of Hawaiʻi w Mānoa.

„Istnieje po prostu zbyt wiele chorób i dróg ich przenoszenia, abyśmy myśleli, że możemy naprawdę dostosować się do zmian klimatycznych. Podkreśla to pilną potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na całym świecie” – zwraca uwagę prof. Mora.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródła: UH Mānoa, Nature Climate Change, materiały własne

Zdjęcie: Thaiview / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.