Udostępnij

Puchacz śnieżny wrócił do miasta. Po raz pierwszy od 130 lat

08.02.2021

W samym środku nowojorskiego Central Parku miała miejsce niezwykła obserwacja. Po 130 latach nieobecności pojawił się tam puchacz śnieżny. Niewykluczone, że ptaka do odwiedzin zachęcił spadek hałasu związany z restrykcjami epidemicznymi.

Ostatni historyczny zapis obserwacji, który udało się znaleźć, pochodzi z 1890 roku – poinformował na Twitterze Paul Sweet, ornitolog z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej. Nic więcej dziwnego, że pojawienie się ptaka wywołało duże zainteresowanie miłośników ptaków i innych mieszkańców Nowego Jorku.

Po pojawieniu się puchacza w samym środku aglomeracji alert wydał Twitterowy profil ornitologiczny Manhattan Bird Alert. Według „New York Timesa” ściągnęło to do Central Parku rzeszę miłośników ptaków, którzy postanowili na własne oczy zobaczyć rzadkiego ptaka.

Udokumentowano dzięki temu m.in. jak stado wron próbowało wypłoszyć puchacza (drapieżnik może być dla nich zagrożeniem ), a także konfrontację białego ptaka z jastrzębiem, który uznał go za konkurencję w walce o pożywienia. Co ciekawe, pojawienie się ptaka miało miejsce dzień przed atakiem zimy, z którym obecnie zmagają się Nowojorczycy.

Puchacz zagrożony wymarciem

Puchacz śnieżny to rzadki gatunek z rodziny puszczykowatych, żyjący na półkuli północnej. Zimuje m.in. w Skandynawii, północnej części Syberii i północnej części Wielkich Równin Ameryki Północnej. Gniazduje natomiast wyłącznie w tundrze Eurazji i Ameryki Północnej.

Czytaj także: W ciągu ostatnich 200 lat w Polsce wymarło 16 gatunków ptaków. 47 jest zagrożonych wymarciem

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) jest to gatunek narażony na wyginięcie (VU). Z badań Audubon Society z 2019 roku wynika, że w związku ze zmianami klimatycznymi kurczy się obszar zarówno obszarów lęgowych, jak i zimowania puchacza śnieżnego.

Niewykluczone, że wpływ na pojawienie się ptaka w Central Parku miał spadek hałasu związany z restrykcjami, które wprowadzono, by przeciwdziałać pandemii.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Martin Mecnarowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.