Udostępnij

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Małe gminy spisują się najlepiej

23.01.2022

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował ranking gmin, dokumentujący postępy w dokonaniu spisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Okazuje się, że na czele stawki znalazły się małe gminy, liczące poniżej 10 tysięcy punktów adresowych. Znacznie wolniej spis przebiega w największych gminach.

Na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pojawił się ranking gmin, dotyczący spisu do CEEB. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma służyć zebraniu najważniejszych informacji na temat źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych, służąc poprawie jakości powietrza w Polsce.

Spis ruszył 1 lipca 2021 roku i jest obowiązkowy. W przypadku budynków już oddanych do użytku czas na jego dokonanie ustalono na 12 miesięcy, a więc zostało nam nieco ponad 5 miesięcy. Nowe źródła ciepła należy zgłosić najpóźniej 14 dni od ich uruchomienia.

Czytaj także: Koniec z dotacjami na kotły węglowe. Od 1 stycznia zmiany w programie Czyste Powietrze

Ranking CEEB. Najlepiej spisują się małe gminy

Jak wygląda przebieg spisu na dzień dzisiejszy? Najbardziej zaawansowana w spisywaniu się do CEEB jest gmina miejska Zawidów, licząca 759 punktów adresowych. Informacje do ewidencji spłynęły z 77 proc. z nich.

Na drugim miejscu uplasowała się gmina wiejska Warta Bolesławiecka (60 proc.), natomiast na trzecim gmina wiejska Słopnice (60 proc.). Kolejne miejsca to gminy wiejskie: Chełmiec (59 proc.), Udanin (59 proc.), Radwanice (58 proc.). Co, ciekawe, cała dziesiątka najlepszych gmin w rankingu to jednostki liczące poniżej 10 tys. punktów adresowych.

Gminy z największą liczbą punktów adresowych wypadły natomiast znacznie gorzej. W Warszawie informacje do ewidencji spłynęły z 11 proc. adresów. Dalej uplasowały się gminy: Kraków (10 proc.), Poznań (10 proc.), Wrocław (7 proc.) i Łódź (6 proc.).

„Postępy we wprowadzaniu danych do CEEB w dużych miastach są nikłe. Dotyczy to całego kraju. Na Dolnym Śląsku spośród większych miast w pierwszej setce znalazł się tylko Wałbrzych, na 36 miejscu. Jelenia Góra jest na 113, Legnica na 125, a Wrocław dopiero na 134 miejscu” – komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

„We Wrocławiu brakuje kampanii dotyczącej CEEB. To poważny problem, ponieważ wiarygodna informacja to podstawa mądrego, strategicznego działania. Dane zebrane w CEEB dotyczyć będą również klasy emisyjności piecy i kotłów. Informacje na ten temat będą bardzo istotne, gdy konieczność wymiany obejmować będzie poszczególne klasy urządzeń. W przypadku Wrocławia to 1 lipca 2024, ale w innych regionach kraju jeszcze wcześniej” – podkreśla Smolnicki.

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków uruchomiono 1 lipca 2021 roku. CEEB służyć poprawie jakości powietrza. Dlatego pomoże w identyfikacji źródeł niskiej emisji, stanowiącej główną przyczynę zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Ponieważ czas na spisanie się niebawem upływa, ranking pomoże w śledzeniu postępów w zbieraniu informacji na temat budynków.

Czytaj również: CEEB sprawia, że kopciuchy nie będą już anonimowe

„Polski Alarm Smogowy sugerował stworzenie takiego rankingu wzorem tego, który pokazuje aktywność gmin w programie Czyste Powietrze i jest prowadzony przez NFOŚiGW i PAS” – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. „Z pewnością ranking przyczyni się do zwiększenia aktywności gmin, które powinny dotrzeć do mieszkańców z informacją o obowiązku zarejestrowana źródła ogrzewania w CEEB” – podkreśla Guła.

_

Z pełnym rankingiem można zapoznać się tutaj.

* Artykuł został edytowany 24.01.2024. Dodana została wypowiedź Krzysztofa Smolnickiego.

Zdjęcie: Anatoliy Eremin / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.