Udostępnij

Za nami najgorętszy lipiec w historii pomiarów! „Będzie cieplej”

16.08.2021

Za nami rekordowo ciepły lipiec. – Lipiec 2021 roku był najgorętszym lipcem na Ziemi w historii pomiarów.poinformowała amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA). Agencja rządowa prowadzi pomiary temperatury od 1880 roku. Zarejestrowana temperatura to 16.73 stopni Celsjusza. Rekordowi towarzyszyły liczne anomalie pogodowe oraz ekstremalne zjawiska takie jak burze, powodzie i wspierane przez susze pożary.

Globalna temperatura w lipcu była o 0.93 stopnia Celsjusza wyższa od średniej dla całego XX wieku. Poprzedni rekord pochodził z 2016 roku i był dotąd dwukrotnie wyrównywany (w 2019 i 2020 roku).

W tym wypadku pierwsze miejsce to najgorsze miejsce. Nowy rekord potwierdza niepokojącą i niszczącą ścieżkę, którą zmiana klimatu wyznaczyła planecie. – napisał w oświadczeniu Rick Spinrad z NOAA.

Rekordowo ciepły lipiec jest przede wszystkim wynikiem wysokich temperatur panujących w Azji i północno-zachodniej Afryce. Zarejestrowano tam temperatury o ponad 1,5 stopnia Celsjusza wyższe niż dwudziestowieczna średnia dla tego miesiąca. W komunikacie zwrócono uwagę, że rekordowo wysoka była też temperatura gruntów. Na półkuli południowej także było ciepło, ale nie pobito rekordów. Wyjątkowo chłodno było za to w Afryce południowej i kilku stanach w USA.

Mapy prezentujące rozkład temperatur, który przyniósł rekordowo ciepły lipiec. Źródło: NOAA.
Mapy prezentujące rozkład temperatur, który przyniósł rekordowo ciepły lipiec. Źródło: NOAA.

Pomiary globalnej temperatury są prowadzone od XIX wieku. Przy czym dane z pierwszego okresu są niepełne. Szacunki naukowców – oparte między innymi o badania geologiczne – wskazują jednak, że tegoroczny lipiec można spokojnie uznać za najcieplejszy od co najmniej 10 tysięcy lat.

To okres, w którym sprzyjające warunki pozwoliły na rozkwit ludzkich cywilizacji. – Rekordowo ciepły lipiec jest wynikiem zmian klimatu. – komentował klimatolog prof. Michael Mann z Uniwersytetu Pensylwanii.

Inne głosy podkreślały, że będzie jeszcze cieplej.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Nie tylko rekordowo ciepły lipiec

Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery publikując informacje o rekordzie wymieniła też inne warte uwagi zjawiska pogodowe, z którymi mamy do czynienia w lipcu 2021 roku.

Rekordowo ciepły lipiec to niejedyna warta uwagi informacja dotycząca pogody w lecie 2021 roku. Źródło: NOAA.
Rekordowo ciepły lipiec to niejedyna warta uwagi informacja dotycząca pogody w lecie 2021 roku. Źródło: NOAA.

Wymieniono też między innymi:

  • Zasięg lodu w Arktyce mniejszy o 18,8 proc. niż średnia dla lat 1981-2010. To czwarty najmniejszy zasięg w historii pomiarów. Mniejszy był tylko w 2012, 2019 i 2020 roku.
  • Rekordowo ciepły lipiec w Azji.
  • Ponadprzeciętną aktywność cyklonów tropikalnych oraz wyjątkowo wczesne pojawienie się huraganu Elza.
  • Rekordy temperatur w USA.
  • Drugi najcieplejszy lipiec w historii Europy, który na południu kontynentu przyniósł temperatury ponad 40 stopni Celsjusza.

Sierpień pod znakiem pożarów lasów

Nie rozpieszcza także sierpień, który przyniósł kilka rekordów temperatury.

W ubiegłym tygodniu w Syrakuzach na Sycylii zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii europejskich pomiarów. W tym samym czasie padły rekordy w Afryce. A w sobotę poinformowano, że nowy rekord temperatury padł w hiszpańskiej Kordobie, gdzie słupki rtęci pokazały 47,2 stopni Celsjusza.

Jednocześnie kraje basenu Morza Śródziemnego – w tym afrykańskie Tunezja i Algieria, ale też Włochy i Turcja – mierzą się z pożarami lasów, w których zginęło już co najmniej kilkadziesiąt osób. Ogromne, być może rekordowe, pożary lasów szaleją też na Syberii. Płonie także bardzo wiele lasów w Stanach Zjednoczonych, gdzie także mówi się o ich rekordowej skali w kilku regionach kraju.

Czytaj także: David Attenborough: Zmierzamy do katastrofy jak ludzie w Czarnobylu!

Zdjęcie w nagłówku: Pożary lasów w Kalifornii, 8. lipca 2021. Autor: Trevor Bexon/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.