Rekordowy rok 2018: stężenie CO2 w atmosferze i poziom oceanów najwyższe w historii pomiarów

Podziel się:
Rekordowy rok 2018 stężenie CO2 w atmosferze i poziom oceanów najwyższe w historii

American Meteorological Society (AMS) opublikowało we wtorek coroczny raport na temat stanu klimatu na świecie. Eksperci potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia dotyczące roku 2018: był on czwartym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Rekordowe były m.in. stężenie CO2 w atmosferze oraz poziom mórz i oceanów. Obserwacje badaczy z całego świata potwierdzają ponadto tendencję, że średnia temperatura na planecie w dalszym ciągu wzrasta.

Tegoroczny raport opiera się na pracy 470 naukowców z 60 państw świata, na którą złożyły się dziesiątki tysięcy pomiarów, prowadzonych na lądzie, morzach i oceanach, a także w przestrzeni kosmicznej. Co podkreślają autorzy raportu, wnioski potwierdzają obserwowaną od lat tendencję wzrostu średnich temperatur na planecie. Poniżej główne wnioski z raportu, odnoszące się do zmian klimatu w skali globalnej:

– Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było najwyższe w historii – zarówno według nowoczesnych pomiarów prowadzonych od XIX wieku, jak i w świetle danych pochodzących z tzw. rdzeni lodowych, informujących nas o stężeniach z ostatnich 800 tysięcy lat. Globalne średnie stężenie CO2 w atmosferze wyniosło w 2018 roku 407,4 ppm. [Na temat tegorocznego rekordu 415 ppm – oraz tego, co oznacza – pisaliśmy tutaj.]

– Globalny średni poziom mórz i oceanów, zarejestrowany w ubiegłym roku, był najwyższy w historii pomiarów i wynosił o 8,1 cm więcej niż w 1993 roku. Co ciekawe, rekord ten został pobity po raz siódmy z rzędu (rok po roku). Średni poziom mórz i oceanów podnosi się obecnie o 3,1 cm na dekadę.

– Jeśli chodzi o średnią temperaturę na globie był to czwarty najcieplejszy rok od połowy XIX wieku. Średnia temperatura była o 0,3-0,4 st. Celsjusza wyższa od średniej z lat 1981-2010. Wszystkie cztery najgorętsze lata miały jednak miejsce od roku 2015.

– Mimo licznych pożarów wybuchających w Arktyce, rok 2018 charakteryzował się najniższymi stratami spowodowanymi przez ogień w historii pomiarów. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazuje się m.ni. przekształcanie dzikiej (i często płonącej) sawanny w tereny rolnicze.

W odniesieniu do Europy autorzy raportu zwrócili uwagę, ze rok 2018 był wyjątkowo suchy. Znaczna część Europy odnotowała opady na poziomie 60-80 proc. ilości uważanej za normalną, w niektórych regionach (m.in. Łotwy i Estonii) na poziomie 40 procent. Podkreślono, że upały i susze niekorzystnie odbiły się na zaopatrzeniu w wodę, rolnictwie i lasach, wywołując poważne straty finansowe w wielu krajach.

 

Z pełnym raportem AMS (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: NOAA, AMS, Met Office

Zdjęcie: Shutterstock/Bernhard Staehli

Podziel się: