Udostępnij

Rekordowy rok 2018: stężenie CO2 w atmosferze i poziom oceanów najwyższe w historii pomiarów

13.08.2019

American Meteorological Society (AMS) opublikowało we wtorek coroczny raport na temat stanu klimatu na świecie. Eksperci potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia dotyczące roku 2018: był on czwartym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Rekordowe były m.in. stężenie CO2 w atmosferze oraz poziom mórz i oceanów. Obserwacje badaczy z całego świata potwierdzają ponadto tendencję, że średnia temperatura na planecie w dalszym ciągu wzrasta.

Tegoroczny raport opiera się na pracy 470 naukowców z 60 państw świata, na którą złożyły się dziesiątki tysięcy pomiarów, prowadzonych na lądzie, morzach i oceanach, a także w przestrzeni kosmicznej. Co podkreślają autorzy raportu, wnioski potwierdzają obserwowaną od lat tendencję wzrostu średnich temperatur na planecie. Poniżej główne wnioski z raportu, odnoszące się do zmian klimatu w skali globalnej:

– Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było najwyższe w historii – zarówno według nowoczesnych pomiarów prowadzonych od XIX wieku, jak i w świetle danych pochodzących z tzw. rdzeni lodowych, informujących nas o stężeniach z ostatnich 800 tysięcy lat. Globalne średnie stężenie CO2 w atmosferze wyniosło w 2018 roku 407,4 ppm. [Na temat tegorocznego rekordu 415 ppm – oraz tego, co oznacza – pisaliśmy tutaj.]

– Globalny średni poziom mórz i oceanów, zarejestrowany w ubiegłym roku, był najwyższy w historii pomiarów i wynosił o 8,1 cm więcej niż w 1993 roku. Co ciekawe, rekord ten został pobity po raz siódmy z rzędu (rok po roku). Średni poziom mórz i oceanów podnosi się obecnie o 3,1 cm na dekadę.

– Jeśli chodzi o średnią temperaturę na globie był to czwarty najcieplejszy rok od połowy XIX wieku. Średnia temperatura była o 0,3-0,4 st. Celsjusza wyższa od średniej z lat 1981-2010. Wszystkie cztery najgorętsze lata miały jednak miejsce od roku 2015.

– Mimo licznych pożarów wybuchających w Arktyce, rok 2018 charakteryzował się najniższymi stratami spowodowanymi przez ogień w historii pomiarów. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazuje się m.ni. przekształcanie dzikiej (i często płonącej) sawanny w tereny rolnicze.

W odniesieniu do Europy autorzy raportu zwrócili uwagę, ze rok 2018 był wyjątkowo suchy. Znaczna część Europy odnotowała opady na poziomie 60-80 proc. ilości uważanej za normalną, w niektórych regionach (m.in. Łotwy i Estonii) na poziomie 40 procent. Podkreślono, że upały i susze niekorzystnie odbiły się na zaopatrzeniu w wodę, rolnictwie i lasach, wywołując poważne straty finansowe w wielu krajach.

 

Z pełnym raportem AMS (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: NOAA, AMS, Met Office

Zdjęcie: Shutterstock/Bernhard Staehli

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.