Udostępnij

Rok więzienia za protest w siedzibie PiS? Ruszył proces aktywistów klimatycznych

16.02.2024

Osiem osób stanęło przed sądem za ubiegłoroczne wtargnięcie do siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. W ten sposób domagali się przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce. Teraz grozi im rok więzienia.

Prawie rok temu – w marcu 2023 r., kilkanaście osób weszło do siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Aktywistki i aktywiści z grupy „Ostatnie Pokolenie” chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na formułowane przez nich postulaty. Wydarzenie nazwali „okupacją Nowogrodzkiej”, a Policja na miejscu była już po trzech minutach.

Wśród głównych haseł podnoszonych w trakcie ubiegłorocznego protestu były m.in.:

  • Rozwijanie w każdej gminie spółdzielczości energetycznej, czyli demokratycznej energii.
  • Oddanie w ręce ludzi części władzy nad spółkami energetycznymi, w których udział ma Skarb Państwa.

Po wejściu do siedziby PiS aktywiści przykleili się do ścian i podłóg. Część z nich przykuła się kajdankami do trwałych elementów budynku. W trakcie wydarzenia przypominali o swoich postulatach. Niektórzy z protestujących zostali siłą usunięci z budynku po około godzinie od rozpoczęcia wydarzenia.

Za te wydarzenia stanęli wczoraj (15.02.2024) przed warszawskim sądem. Wcześniej objęto ich policyjnym dozorem, a zaraz po marcowym proteście noc spędzili na komisariacie.

Obrończyni: prokuratura nie dopełniła obowiązku

Jeden z uczestników protestu w siedzibie PiS, Kamil Krakowski, wyjaśnia skąd taka forma działania. – Łamanie prawa w walce o lepsze życie jest naszym moralnym obowiązkiem, dlatego robimy to w pełnej świadomości konsekwencji, które za to grożą. Mówię to teraz i to samo powiedziałem przed sądem. Historia nas uniewinni – mówi.

Część oskarżonych osób reprezentuje adwokatka Katarzyna Gajowiczek-Pruszyńska. – Dzisiaj spotykamy się w sądzie rejonowym w Warszawie, ponieważ aktywistki i aktywiści mają zarzuty związane z naruszeniem miru domowego – wyjaśniała prawniczka w dzień rozprawy. Dodawała, że głęboko nie zgadza się z tym zarzutem.

– Nie tylko dlatego, że mamy wolność słowa, przekonań i ich wyrażania. Nie zgadzam się również ze względu na to, że prokuratura w tej sprawie nie dopełniła podstawowego obowiązku i postawiła zarzut, który nie jest podparty żadnymi dowodami. Działacze byli przed biurem poselskim, jednak nie przebywali na jego terenie, nie uniemożliwiali wejścia, ani wyjścia z biura, więc nie spełnili znamion czynu. Będziemy walczyć, aby wszystkie osoby zostały oczyszczone z zarzutów – zapowiada obrończyni oskarżonych.

Ostatnie Pokolenie, którego działaczki i działacze współorganizowali protest, to ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa. Organizacja żąda m.in. „dostępnego i taniego publicznego transportu dla wszystkich Polaków”. Ruch zapowiada na wiosnę kampanię zakłóceń, która ma „zmusić rząd do radykalnej zmiany polityki klimatycznej i społecznej na taką, która zadba o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w czasach zagrożonych katastrofą”.

Ostatnie Pokolenie: dobra wola polityków nie wystarczy

Po dzisiejszej rozprawie SmogLab zapytał jedną z aktywistek o przebieg sprawy.

– Sąd wyznaczył datę kolejnego posiedzenia, aby rozważyć kwestię umorzenia postępowania. Tak naprawdę to nie PiS miałby prawo do posądzania nas o naruszenie miru domowego, ale ewentualnie właściciel budynku. To poważny, jeden z wielu błędów formalnych. Do tego dochodzi znikoma szkodliwość czynu. Kolejna rozprawa odbędzie się już 4 marca – komentuje Julia Keane z „Ostatniego Pokolenia”.

Aktywistka dodaje, że rozprawa jest sprawdzianem dla państwa. – Liczymy, że wszystkie wnioski o umorzenie zostaną pozytywnie rozpatrzone. To jest proces, który pokazuje, jaka jest prawdziwa twarz nowej władzy. Skala wyzwań związanych ze zmianą klimatu, które przed nami stoją, jest ogromna. Tu nie wystarczy dobra wola polityków, więc już dziś zapowiadamy kolejne działania, które odbędą się na wiosnę. Będziemy sprawdzać, czy politycy rzeczywiście przejmują się klimatem – dodaje Julia Keane.

Do sprawy będziemy wracać w marcu.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.