Udostępnij

Rosną zapasy węgla. „Za kilka lat wiele kopalni będzie niepotrzebnych”

29.04.2024

Fundacja Instrat opublikowała kolejne zestawienie z cyklu „Przegląd Węglowy”. Najnowsze dane na temat węgla kamiennego mówią o dużym spadku wydobycia i jeszcze większym spadku sprzedaży. Ponownie wzrosły zapasy węgla, przy czym odnotowano istotne spadki cen tego surowca. Co to oznacza dla sektora węglowego w Polsce? Jaka przyszłość czeka górnictwo?

„Przegląd Węglowy” to zestawienie kluczowych danych, które są zbierane i publikowane Fundację Instrat. Dane te pochodzą z oficjalnych źródeł i można je przeglądać za pośrednictwem interaktywnej platformy. Co przynosi najnowsze wydanie? 

Opublikowany przed kilkoma dniami zestaw danych pochodzi z lutego 2024 roku. Jeśli chodzi o udział węgla w krajowej energetyce, nie przekraczał on poziomu 60 proc. energii elektrycznej brutto. Dla węgla kamiennego było to 36,3 proc., natomiast dla brunatnego 19,8 procent. Źródła odnawialne nie pozostawały daleko w tyle, przy czym korzystnie wyróżniały się elektrownie wiatrowe, odpowiadające za 19,5 proc. produkcji.

Jeśli natomiast chodzi o górnictwo węgla kamiennego, odnotowano istotne wahania dotyczące wydobycia i sprzedaży tego surowca. „Duży spadek (-10 proc. m/m) wydobycia węgla kamiennego – do 3,7 mln ton (poziom jak przed rokiem). Jeszcze większe nurkowanie zaliczyła sprzedaż – do 3,24 mln ton (-19 proc. m/m, -18 proc. r/r)” – czytamy w mediach społecznościowych Instratu.

To szczególnie istotne w kontekście ilości węgla, który wydobyto wcześniej. „Nierozwiązany pozostaje problem piętrzących się zapasów węgla, które po 2 miesiącach spadków w okresie największego zapotrzebowania ponownie wzrosły, choć nieznacznie” – zwraca uwagę organizacja.

„Na ilość produkowaną przez polskie kopalnie nie ma chętnych, zwłaszcza w obliczu dużej ilości importowanego węgla — zalegającego, ale również przypływającego. Choć rekordowy pod względem importu był rok 2022 (14 mln ton), to w 2023 było to nadal aż 8,2 mln ton, ponieważ zagraniczny surowiec jest tańszy. Pojawiają się więc rządowe pomysły na nierynkowe interwencje” – podkreślono.

Węgiel tanieje. Co to oznacza dla sektora węglowego?

Fundacja Instrat zwraca przy tym uwagę na sytuację związaną z cenami węgla kamiennego dla energetyki. Co to oznacza dla sektora węglowego w naszym kraju?

„Indeks PSCMI1 spada piąty miesiąc z rzędu. Osiągnął wartość 485 zł/t, aż o 30 proc. mniej rok do roku, choć wciąż niemal 80 zł/t wyżej niż średnia z 2022 roku i 1,5 razy więcej niż węgiel w imporcie” – napisano w mediach społecznościowych.

– Obecnie ceny węgla są znacznie niższe niż rok czy dwa lata temu, przez co polskie kopalnie nie mogą już żądać wysokich cen – komentuje Bernard Swoczyna, główny ekspert programu Energia & Klimat w Fundacji Instrat, zapytany przez SmogLab. – Cena węgla w Zachodniej Europie nie przekłada się jeden-do-jednego na cenę, po jakiej polskie elektrownie kupują od polskich kopalń, ale jednak ma na nią wpływ. Co jednak ważniejsze, oprócz spadających cen, mamy problem z rosnącymi zapasami węgla przy kopalniach i elektrowniach – podkreśla ekspert. 

Rosnące zapasy węgla i presja na ograniczenie wydobycia

– W lutym tego roku przy elektrowniach leżało już prawie 8 mln ton węgla kamiennego, a przy kopalniach kolejne 5 mln ton. Co ważne, latem zapotrzebowanie na węgiel jest zwykle niższe. W dodatku mamy coraz więcej elektrowni słonecznych, dzięki którym elektrownie węglowe mogą pracować z mniejszą mocą. W tej chwili rosną zapasy węgla, a kopalnie mają problem ze sprzedaniem całej swojej produkcji. Można oczekiwać, że pojawi się większa presja na ograniczanie wydobycia węgla, a zwłaszcza na ograniczanie kosztów tego wydobycia – podkreśla Swoczyna w rozmowie ze SmogLabem. 

W przyszłości dojdzie do tego kwestia zwiększenia źródeł odnawialnych w miksie energetycznym. – Za kilka lat wiele spośród kopalni węgla kamiennego w Polsce będzie niepotrzebnych, bo produkcja energii elektrycznej z węgla będzie tylko uzupełniać większą produkcję ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim słonecznych i wiatrowych – mówi nam ekspert.

_

Zdjęcie tytułowe:shutterstock/satephoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.