Udostępnij

Rząd opublikował PEP2040. Źródła odnawialne i atom zastąpią węgiel, ale nie całkowicie

12.03.2021

11 marca ukazała się pełna wersja dokumentu „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” (PEP2040), którą rząd przyjął prawie 1,5 miesiąca temu. Poza elementami znanymi już ze streszczenia, dowiadujemy się więcej m.in. na temat roli węgla w polskiej energetyce. Dokument dopuszcza spalanie „czarnego złota” nawet i po 2040 roku, za sprawą wykorzystania technologii CCS. Istotną rolę odegrają jednak źródła odnawialne, które w latach 30. XXI wieku wesprze zeroemisyjny atom.

Opublikowany w tym tygodniu dokument PEP2040 zakłada duży wzrost udziału OZE w miksie energetycznym, przy wdrożeniu energetyki jądrowej, zastępującej wyłączane stopniowo moce węglowe.

Do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych (GHG) mają być o około 30% niższe niż w roku 1990. Wówczas udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej ma nie przekraczać 56%. Później obok źródeł odnawialnych wkroczy zeroemisyjny atom, co jednak nie doprowadzi do całkowitej eliminacji węgla z miksu energetycznego przed 2040 rokiem.

Czytaj także: Węgiel nie pomoże gospodarce po pandemii. Konwencjonalne elektrownie przynoszą straty

Czeka nas „boom” na OZE, ale i… długa przygoda z węglem

Istotnym elementem założeń PEP2040 jest ambitny rozwój udziału źródeł odnawialnych w energetyce. W 2030 roku udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wynosić ma co najmniej 23%. W elektroenergetyce ma to być nie mniej niż 32% (głównie za sprawą rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej). 28% w ciepłownictwie, natomiast w transporcie 14% (w dużej mierze dzięki elektromobilności).

Zeroemisyjna energetyka jądrowa dołączy do miksu w latach 30. XXI wieku. Pierwszy blok (o mocy 1-1,6 GW) ma ruszyć w 2033 roku, a kolejne uruchamiane będą co 2-3 lata. Finalnie sześć bloków.

Czytaj także: Węgry zamkną ostatnią elektrownię węglową w 2025 roku. 5 lat wcześniej, niż planowano

Choć głównym celem wdrożenia EJ jest zastąpienie wyłączanych z użycia bloków węglowych, „czarne złoto” w energetyce ma być jeszcze spalane przez wiele lat. Ma to związek z deklarowanym celem sprawiedliwej transformacji, w tym zapisami negocjowanej ze związkowcami „umowy społecznej”. Dokument PEP2040 zakłada restrukturyzację górnictwa, służącą wsparciu jego rentowności, jak również wykorzystywanie technologii CCS (czyli wychwytywania i składowania dwutlenku węgla).

Jaki więc będzie ostatecznie udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2040 roku? Nie jest to przesądzone. W zależności od cen uprawnień do emisji CO2 wartość tą oszacowano między 28% (scenariusz „zrównoważonego” wzrostu cen uprawnień) a 11% (przy wysokich cenach uprawnień). W roku 2030 ma to być natomiast między 37 a 56%.

Czyste powietrze, ale z węglem bezdymnym?

Echa deklaracji sprawiedliwej transformacji pobrzmiewają także w zarysowanych celach dotyczących poprawy jakości powietrza w Polsce. Mając na uwadze główne źródło zanieczyszczeń, czyli niską emisję, dokument zakłada, że po 2040 roku węgiel nie będzie wykorzystywany w ogrzewnictwie indywidualnym, przy czym w miastach już od 2030.

Zarówno na terenach wiejskich, jak i miejskich, do 2040 roku dopuszczone ma być jednak palenie tzw. węglem bezdymnym. Wyjątkiem ma być sytuacja, w której tego rodzaju paliw zakazuje uchwała antysmogowa.

_

Z całością dokumentu PEP2040 można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/ER_09

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.